3D Bisiklet

Luna-3d-bisiklet

3D printerlarla yapılan şeyleri sizde bizim gibi bayılıyorsanız ve bisikleti de seviyorsanız işte bu seferki yazımız tam size göre. Bisiklet popülerleşmeye başladığı 19. Yüzyıl sonlarından beri hiç bir zaman kullanılabilir bir sanat eseri yada bir moda aksesuarı olarak görülmemiştir. Genellikle bir A noktasından B noktasına fosil yakıtları kullanmadan ya da para harcamadan ulaşma aracı olarak görülmüş bazen de egzersiz yapmanın bir yolu sayılmıştır. Ama bugünlerde bu durum biraz değişti. Marketlerde satılan onca şık bisiklet aksesuarı ve kaplama araçlarıyla çok güzel şeyler yaratılabiliyor. Peki daha da güzelini yapmak olanaksız mı? Bisiklet sürmek sürdürülebilir bir yaşam için bir reklam aracı olarak görülebilir. Peki bu reklamı biraz daha görsel hale getirmek kötü mü olur? Bisikleti 3D printerda yapmaktan daha iyi ne sürdürülebilir bir hayat için reklam olabilir ve daha çevresel bir üretim düşünülebilir mi?

Dünya hala 3D de nasıl bir dizaynla bisiklet üretilebileceğine karar vermiş değil ama tartı 3D printerda üretime doğru kaymaya başlamış durumda. 3D printer ve bisiklet hayranları bilirler, her zaman başarıyla çalışan bir bisikleti printerla üretmek pek mümkün değildir. Ölçek ve işlevsel parçalar büyük sorundur.
Ama artık 3D printerlarla basılmış bisikletlerin işlevselliğini ya da sürüş özelliklerini sorgulamayı bırakmamızı sağlayacak bir tasarım var. Omer Sagiv’in tasarımı printerda basılan bisiklet dönemine yeni bir soluk getirecek. İşlevsellik, ekonomiklik ve görünümüyle meydan okuyan bir tasarım.

Tasarımın adı LUNA…

Luna tamamen printerda basılmamış. Ancak kadro, ön maşa ve gidon printerda basılmış. İlk bakışta kadronun petek yapısı biraz abartılı gibi görünse de diğer basılan printerlardaki ölümcül bir hatayı cansız görüntü sorununu gidermiş. (Daha net anlamak için EADS’ 3D printed Airbike’ın resmine bakabilirsiniz.)
Bisikletin görüntüsünü hafiflik ve özgürlükle ilişkilendiren bir tek ben değilim sanırım, Luna’nın kadrodaki petek yapısı (ayrıca bu deseni tekerleklere yerleştirmeleri) bu hissi çok iyi vurgulamış. Bu güzel tasarım isteyenler için farklı renklerle de üretilebiliyor (bisiklet; siyah, beyaz, mavi ışık ve mor ışık da dahil olmak üzere çeşitli renklerde sipariş edilebilir).
Görünüşün ötesinde Luna’nın en büyük satış avantajı istek üzerine üretilmesi ve istenilen ebata göre ayarlanması. Luna siparişe göre üretildiği için iyi bir sürüş adına vücudunuza en uygun ölçülerde üretilir. Yeni teknolojiler çoğunlukla maliyetli olur ama bunda o kadar da değil. Bir kaç saat içinde size özel bir bisiklet üretilmesi verdiğiniz ücret karşısında gayet adil bir anlaşma.

Luna bu açılardan iyi bir 3D bisiklet diyebiliriz. Luna tasarımı belki halihazırda 3D printerlarla sadece küçük şeylerin basılabileceğini inananları inançlarını değiştirmek konusunda ikna edebilir. Bisiklet meraklıların çoğu için Luna insanları bisikletle ulaşıma katılmalarını heveslendirmek için bir yol olarak görülebilir. Alın ve sürmeye başlayın….