Akıllı Araçlar

Teknoloji çok ivmeli bir şekilde gelişmeye devam ediyor. Bu durum insan ilişkilerinden alışkanlıklara kadar pek çok şeyin yeniden yorumlanmasına ve yeni kalıplarda değerlendirilmesine sebebiyet veriyor. Tüm bu değişimlere rağmen temelde değişmeyen veya değiştirilmek istenmeyen alışkanlıklar da var. Bisiklet sektörü, yapı malzemelerinden tutun her bir parçasına kadar teknolojinin tüm olanaklarından yararlanılan bir alan. Fakat bisiklet sürmek, güçlü bir kültür ve aynı zamanda bir spor. Bu iki özellik temelde yer alan birkaç şeyi hiç değiştirmeyebilir: Bisikletler insanlar tarafından kullanılacak ve pedal çevrilecek. Bu yazımızda sizler için bisiklet ve akıllı araçlar arasındaki muhtemel trafik ilişkisini inceledik.

google car

Bisikletçiler için durum böyle ama trafik çevresi hızla değişiyor. Elektrikli otomobillerin sessizliği sorununa yeni yeni çözümler geliştirilmişken şu anda insansız araç veya akıllı araç olarak tanımlanan ürünler söz konusu. Akıllı araç sektöründe şu anda liderlik Google’da. Google’ın akıllı araçlarının yaygınlaşması durumunda bilinen tüm trafik sisteminin ve ilişkilerinin yeniden yorumlanması söz konusu. Bizim sorumuz şu, akıllı araçlar yolları bisikletliler açısından daha güvenli hale getirir mi? Şu anki tahminler akıllı araçların yolları bisikletliler açısından daha güvenli hale getireceği yönünde. Çünkü akıllı araçlar yol alırken belli standartlara göre davranıyorlar. Şerit takip sistemi, sinyal düzeni ve araç algı mekanizmalarında hataya yer yok. Bu da bisikletlilerin yollarda çektiği ve kazaya sebebiyet veren pek çok etmenin ortadan kalkması anlamına geliyor.

Şimdiden akıllı araç ve bisiklet ilişkisini çok doğru bir şekilde değerlendirmek mümkün değil gibi gözüküyor. Çünkü insan güvenliği için dizayn edilmiş pek çok teknolojik ürünün insanların alehine durumlara sebebiyet verdiğine tanıklık ettik. Gelişen süreçte daha tutarlı fikirler üretebileceğiz bu konuda. Şu an yapmamız gereken teknolojiyi gözlemlemek.

Esinlenilen Kaynak: http://www.bicycling.com