Aliexpress Bisiklet Aksesuarları ve Yedek Parçaları

Merhaba sevgili Velespitim okurları. Yine yazılarıma hayat şartlarından dolayı ara vermiştim, geri dönmüyordum ama dönmüş bulundum ve eleştiriler de geri dönmüş oldu. İspanya Bisiklet Turu 2017’nin başlayacağı bu sıcak günde sizlere La Vuelta’da kim ne yapar yazısı yazmak yerine daha farklı bir yazı hazırladım. Bir süre bisiklet yarışı yazısı yazmak yerine güzel şeyler düşünüp daha faydalı yazılar yazmaya çalışacağım. Sabahtan akşama kadar spor kanallarında bir pozisyon üzerine saatlere konuşmayı ne kadar mantıksız buluyorsam her yerinden doping ve şüphe fışkıran onlarca adamın yarış maceraları üzerine yazmak da o kadar mantıksız gelmeye başladı. Bu kadar mantıksız bir iş ancak profesyonel olarak para karşılığı yapılabilecek bir iş. Ben de bisiklet yarışı yazılarıma ancak sektörü oluştuğunda geri dönmeyi planlıyorum. Şimdilik sektör üç beş tane yabancı dille eğitim veren liseden mezun olmuş, halkıyla barışık olmayan lümpen kafaların elinde. On beş tane favori isim sıralamanın bisiklet yazarlığı olduğu bir sektörde iş yapmak da oldukça güç. Neyse bunlar biraz boş konular. Önümüz açılırsa bisiklet yorumculuğu nasıl yapılırmış sergileriz. Ama açıkçası çok da önemli değil. Kim ne yaparsa yapsın.

Bugün biraz Aliexpress ve Çin ekonomisinden bahsedeceğim. Hani öyle çok bildiğimden değil de amaç farklılık olsun.  Daha önce arkadaşlarımızla Çin’in bisiklet dünyasında ne anlam ifade attığı hakkında şöyle bir yazı hazırlamıştık. Bugün Çin’e daha geniş açıdan bakacağız. Ekonomik durumların ne olduğu hakkında çok şey dinlemek ama hiçbir şey anlamamak istiyoruz diyorsanız NTV Piyasa Ekranını izleyebilirsiniz. Sürekli olarak FED, Dolar, Dolar, Altın vs deyip dururlar fakat hiç kimse de FED’in veya dolar’ın ne olduğunu size anlatmaz. Şimdi benim bunları anlatmam biraz edepsizlik olur. Youtube’da biraz araştırırsanız bir kaç tane cesur insanla mutlaka karşılaşırsınız. Televizyon ekranlarında görebileceğiniz görece en cesur söylem Amerika’nın Çin’e bilmem kaç milyar dolar borcu olduğu, ve borcu bir anda isterse Amerika’nın ne yapacağı. Böyle saçma sapan bir teori olabilir mi? Kim, kimden hangi parayı istiyor? Hayatında bir kez olsun ülkelerin dış borçlarını araştırmamış insanlar çıkıp televizyonda bunu söylemeye utanmıyorlar. Ne dolar sandığımız gibi bir para ne de ülkelerin dış borçları düşündüğümüz gibi gerçekçi olaylar. Her neyse, ben biraz ipucu bıraktım merak eden okurlar devamını kendileri getirebilirler. Daha çok bahsetmek istediğim şey Amerika’da yaşayan bir insan için AliExpress’ten alışveriş yapmak ne anlam ifade ediyor? Bana kalırsa çok da iddialı konuşamayacağım ama e-ticaret sektöründe ülkelerin davranışlarını biraz inceleyip, yöneldikleri şeylere baktığımda Amerikan insanının AliExpress’i bir maden olarak kullandığını söyleyebilirim. Üretime entegre edilecek ucuz parçalara çok talep olduğunu siz de görebilirsiniz bakarsanız. Örnek veriyorum 3D yazıcı parçaları gibi. Şimdi bir kaç sivri akıllı çıkıp biz de çok 3d yazıcı parçası alıyoruz demesin. Yabancı kaynaklardan ne görüyorsak onu yaptığımız için onların talep ettikleri parça/yedek parçalara bizim de talep etmemiz gayet doğal.

Peki bizim için AliExpress ne? Bizim için Aliexpress Türkiye’den alamayacağımız şeyleri satın almanın yeri. Bizim için AliExpress kazık yememek için ürün aranılan yer. Teknolojik açıdan ise hazırı almak ya da yapılmışı uygulamak için parça aldığımız mekan. Bugün Aliexpress’İ çıkardığınız vakit çoğumuz ne Team Sky forması alabiliriz, ne doğru düzgün verdiğimiz paraya değecek bisiklet çantaları alabiliriz ne de yaratıcı aksesuarların sahibi olabilir. Aliexpress yoksa tabi Decathlon var. O da olur, bunlar normal tabi meraklı yazılımcılar kadrosundan bir kişinin bile 3310’nu merak edipte programlamadığı hazırcı bir zihniyet için normal durumlar.

Kusura bakmayın dostlar biraz dağınık bir yazı oldu ama sizin yüce gönülleriniz bu durumu sorun etmez diye düşünüyorum. “Aliexpress Bisiklet Aksesuarları ve Yedek Parçaları” başlığına layık olabilmek için sizlere 4 adet çok ucuz ve işe yarayabilecek ürün seçtim. Fotoğraflarını paylaşıyorum aşağıda, Satın almak isteyenler arkadaşlar Facebook sayfamızı beğenip, sayfamıza mesaj atabilir. Oradan AliExpress satış linkleri gönderilecektir. O kadar eleştirdik zihniyeti, gelip yine AliExpress’ten ürün paylaştık. Peki ne yapsaydık? İnsanlarımızın bir zincir koruyucuya, paça bandına 5-10 lira para vermesine göz mü yumsaydık?

$0.50

 

$0.76

$0.85 (Çift)

Delinmeye Dayanıklı Lastik Astar ($4.29-$6.05)