Bisiklet Etkinlikleri

cocuklarabisikletögretmenk

Bisiklet etkinlikleri, bisiklet ruhunu taze tutmak ve paylaşımı artırmak için oldukça önemlidir. Bisiklet etkinliği ruhunu çocukken kazanmak, çocuklarımıza kazandırmak oldukça önemlidir. Herkes çocuğunu bisiklet üzerinde görmek ister tıpkı kendi gençliğindeki gibi. Ama her çocuk kolayca bisiklet sürmeye başlamaz. Bazen o çok istediğimiz anı görmek zaman alabilir bazense bisiklete binmeye ikna etmek ise başlı başına problem hale gelebilir. Peki çocukları bisiklet sevdirmenin kolay yolu yok mu?

İşte bu yazımızda size bazı parlak bir fikir sunacağız. Çocuğunuzla karşılıklı ya da arkadaşlarıyla beraber yapabileceği 10 adımlık bir yarış. Her adımın çocuğunuza vereceğiniz bisiklet eğitimi açısından ayrı bir güzel yanı bulunmakta. Bazense amaç sadece eğlenmek. Mücadeleyi seven hırslı babalar için ekleyelim lütfen çocuğunuzun kazanmasına izin verin.

1. Güvenlik Kontrolü

Her çocuk ya da her yarışmacı bisikletini kontrol etmeli. Lastiklerini, frenleri gidon ve zincirleri. Küçük çocuklar için sadece yerlerinde olup olmadıklarını söylemelerini istemeniz bile yeterli olacaktır. Sonrasında isterseniz oyunun parçası olarak onlara bisikletin parçalarına nasıl bakılacağını gösterebilirsiniz. Bir kontrolcü olarak lastiklerin havasını yada diğer şeyleri hakem gibi bakarken onlara da nasıl bakılacağını öğretebilirsiniz. Ayrıca bu her çocuğun bisikletinin oyun için hazır olduğundan emin olmanın güzel bir yolu.

2. Kask Kontrolü

Her çocuk kaskını kendi taksın. Kaskını uygun ve güzel takmayı başarabilenlerin puan alacağı bu bölümde siz de bu sırada kasklarda her hangi bir sorun, çatlak gibi sorunlar olup olmadığını kontrol edin ve emin olun.

3. Zig – Zag

Adına bakıp endişelenmeyin çünkü bu bölümde çocuklara zig zag bir yolda gitmelerini istemeyeceğiz. Unutmayın çocuklara bisikleti sevdirmeye çalışıyoruz, işleri fazla zorlaştırmamak lazım. Bu bölümde bir tebeşir, bant ya da boya yardımıyla belirlediğimiz bir uzunlukta örneğin otuz metre ( bu küçük çocuklar için gayet yeterli olacaktır) kenarları zig zag olan bir yol çizeceğiz. Bunun için başlangıç noktasından başlayarak yarım, uç uca yarım daireler çizerek belirlediğimiz mesafe boyunca gidiyoruz. Bitiş noktasından “u” yaparak çizime devam ediyoruz (tabi arada yarışmacılarımızın geçebileceği kadar yeterince mesafe bırakarak) ve başlangıç noktasına geri dönüyoruz. Şimdi ortaya iki yanı zig zaglı ortası boş bir yol çıktı. Acaba zig zaglara en az kim değip bu yol boyunca giderek bitişe varabilecek.

4. Yavaş yarış

Güzel, zevkli bir bölüm daha. Bu bölümde yarışmacılarımız birbirlerini geçmemek için uğraşacak. Olabildiğince yavaş sürmek için uğraşılması gereken yarışta bisikleti durdurmak yasak. Yarış boyunca en yavaş olan ve çizgiden sonuncu geçen yarışmacı kazanıyor. Bu yarış çocuğunuz denge ve sürüş kabiliyetlerinin gelişmesini sağlar.

5. Sekiz Çizme

İşte size zor bir yarış. Bu yarışımızda amacımız 3 kez sekiz çizme. Yavaş ya da hızlı olması önemli değil. Bu konuda çocuğunuzu serbest bırakın. Bırakın nasıl isterse öyle sürsün. İsterseniz yardımcı olmak için yere çizgiler çizebilirsiniz ama bu aynı zamanda çocuğunuzu kısıtlamanız anlamına gelir.

6. Dur Bakalım

Yine İstediğiniz uzunlukta bir çizgiyle yolu belirleyin. Bu yol üzerinde bazı noktalara aralıklı olarak işaretler bırakın (mesela bozuk para) ve çocuklardan her işaretin üzerinde durmalarını isteyin. Bu çocuklara fren mesafesini öğretmek için güzel bir oyun olacaktır.

7. Uzun yol

Bu yarışmada çocuklar için oluşturacağınız yol üzerinde belirli noktalar belirleyin. Bu sefer ki amacımız çocukları en uzak mesafeye götürmek. Her mesafeye puan verip onları yüreklendirebilirsiniz. Başlangıç olarak da her çocuğun beş puanı olduğunu kabul etmeyi unutmayın.

8. Daire

Büyükçe bir daire çizin ve her çocuğun bu daireye katılmasını isteyin ta ki her çocuk katılıp büyük dairede yerini alana kadar. Burada bisikletinin tekerini arkadaşının bisikletinin tekerine sürten yarışmacılarımızdan puan düşebilirsiniz.

9. Hedef Tutturmaca

Bu daha çok yaşça biraz daha büyük çocuklarımıza hitap eden bir görev. Bu bölümde önce uygun bir yere büyük bir hedef koyuyoruz. Bir kova ya da vurulacak bir hedef olabilir. Çocuklar sırayla bisiklet sürerken aynı zamanda taktıkları bir askılı çantada taşıdıkları bir nesneyi hedefe doğru atmaya çalışıcaklar. Bu oyun için fazla ağır olmayan bir kadın çantası kullanmak çanta sorununa yardımcı olacaktır.

10. Denge Bulma

Yine uzun bir çizgi çizdiğimiz bu bölümde bu sefer çocuklara düz bir hat çekerek bu hattın kenarlarına dokunmamalarını istiyoruz.

Bu yarışmalar hem çocuğunuzun yeteneklerini geliştirirken hem de onlara bisiklete binmeyi sevdirecektir. Bisikletin de bir oyunun parçası olabileceğini bilmek ve onla nasıl eğlenileceğini öğrenmek onlar da bisiklete karşı bir ilgi uyandıracaktır. Bu yarışmanın dilerseniz bütün bölümlerini dilerseniz istediğiniz bölümleri kullanarak çocuklara güzel vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz.