Bisiklet Tamiri

 

Bisiklete merak arttıkça, bisikletin donanımını oluşturan parçalara olan ilgi de artar. Bu herkesten böyledir. Düzenli olarak binmeye başladıktan sonra, kendi iç lastiğinizi kendiniz değiştirmek istersiniz. Bu yüzden her bisikletçi biraz da olsa bisiklet tamircisidir. Bisiklet, bisikletçi için sıradan bir araç ya da spor aleti değildir. Mekanik yapısıyla inanılmaz karmaşık da değildir. Bu yüzden her  “Bisiklet Tamiri” yapmak ister. Peki pratik bisiklet tamiri nasıl yapılır? Aslında gözünüzü korkutan pek çok bisiklet tamiri aletine ihtiyacınız yok, tek ihtiyacınız olan doğru aletler. Eğer bu tanıtacağımız 14 ürüne sahipseniz bisikletle ilgili her şeyi tamir edebilirsiniz.

Tool_1_0

1. Chain Checker

Vites takımlarının fiyatları gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Arka göbek, zincir ve dişliler derken bu durum bisikletçilere ağır bir yük olmaya başladı. Bu parçaların bakımını ve kontrolünü yapmamak ağır finansal sonuçlar çıkartabiliyor. Park Tool CC-2 ile birlikte zincirinizin hayatınızı kurtarabilirsiniz. Gideceğiniz daha çok yolunuz varsa ve elinizde CC-2 gibi bir alet yoksa zinciriniz ve dişlileriniz ömründen yersiniz.

Tool_2_0

2.Torx Anahtarı

Bir gün her bisikletin hazır donanımında Torx olacak, bu bizim kehanetimiz. Disk fren, dişliler, ön takımlar neredeyse hepsi Torx uyumlu. İtalya’nın ünlü bisiklet parçası üreticisi Campagnolo da Torx kullanmadır. Torx ihtiyacınız olan her şeyi kapsayacak.

Tool_3_0

3. Ayak Pompası

Dünya üzerindeki hiçbir adam SRAM Neutral Race çalışanı Jose Alcala kadar lastik şişirmemiştir. Yılda en az 100 yarış yapılır ve her yarışta en az 36 lastik şişirilir Bay Alcala tarafından. Ayrıca yarışçılar her sabah lastiklerini Bay Alcala’ya kontrol ettirip onay alıp öyle piste çıkabilirler. Jose Alcala ise bu işlemler sırasında SKS Airbase Pro pompasını kullanır.

Tool_4_0

4. Mini Pompa

Crank Brother Pompa pek pahalı bir model sayılmaz. Pompa çok hafif aynı zamanda da kullanışlıdır. Gövde CNC tezgahta işlenmiştir ve oldukça sağlamdır. Üzerindeki hassas gösterge ile bisikletinizin lastiklerini ideal olarak ayarlayabilirsiniz. Pompada yüksek basınç ve alçak basınç olmak üzere iki mod vardır. Yüksek basınçta tekerinizi 80psi basınç ile çabucak şişirebilirsiniz.  Alçak basınçta 30psi ile tekerinizin durumunu yüksek hassasiyetle ayarlayabilirsiniz.

Tool_5_0

5. Zincir Anahtarı

Bu aletin birçok çeşidi vardır. Kompakt modeller arasında işini en iyi yapan araçlardandır. Bu araçlarla zincir tamir etmek sizin için zevkli bir ritüele dönüşecek. Shimano TL-CN32 ahşap el işlemesiyle piyasadaki en iyi ve en şık alet olabilir.

Tool_6_0

6. (8-9) ve (9-10) İngiliz Anahtarları

Sepet ve çamurluklar gibi aksesuarlar birçok küçük civata ile donatılmıştır. Snap-on anahtarlarının kaliteleri efsanevidir. Piyasaya bakıldığında çok da pahalı değildir. En iyisini al ve işini onunla hallet!

Tool_7_0

7. Lastik Kolu (Levye)

Eğer Mavic marka tekerlek kullanıyorsanız lastik değiştirmek için Mavic Levers en iyisidir. Geniş, düz ve sert plastiğe dikkat dikkat etmeli, lastiğe ve janta kibar davranmalısınız. İnatçı olmak bisiklette yarar sağlamaz.

Tool_8_0

8. Kablo Kesici

Felco C-7 bisiklet tamir aletlerinin en sağlamı, en öz verilisidir. Kullanıcıları onu tanımlarken “hala ilk günki gibi çalışıyor” derler. Fiyatı biraz pahalı ama uzun ömrü düşünüldüğünde piyasadaki diğer ürünlerden daha ucuza geldiği anlaşılmaktadır.

Tool_9_0

9. Kompakt Makas

Birçok profesyonel bisikletçi Fiskars makaslarına aşıktır. Gidon sarma, süsleme ve vinil bant kırpma için çok kullanışlılar.  5-inch olan makas alet çantasından eksik etmeyeceğiniz parçalar arasında.

10. Alyan Anahtar Takımı

Her bisikletçinin yanında taşıması zorunlu olan araçların içinde belki de en önemlisi.  Bu set özel olarak bisiklet alet üreticileri tarafından tasarlandı. Bondhus popüler bir alyan markasıdır. Bondhus ile zor açıdaki vidalara rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bondhus süspansiyon ve çatalın ince ayarlarını, en küçük vidaları ve diğer her şeyi düzeltmede size yardımcı olacak.

Tool_11and12_0

11. Zincir Anahtarı ve Arka Katarıcı

Arka dişli takımını değiştirme zamanı geldiğinde, birkaç alete ihtiyacınız olacaktır. Eski tip zincir değiştirici ve dişli sıkıştırıcısı ile bu işi halledebilirsiniz fakat yüksek teknoloji Pedro marka Vise-Whip ile dişliler tam yerine oturacaktır. Böylece geleneksel sıkıştırıcı ile oluşacak olan dişlinin kayma olasılığını ortadan kaldırmış oluruz.

12. Çok Amaçlı Takım

İyi bir takım işleri hızlı çözmenizi sağlar. Orta mesafeli bir yolculukta tüm ihtiyaçlarınız karşılayacak türden bir takımdır.  Lezyne RAP 13 her zaman cebinizde taşıdığınız bir atölye gibidir; sekiz çeşit alyan takımına, tornavida setine, bir Phillips tornavida, zincir anahtarı, İngiliz anahtarı ve özel Mavic İngiliz anahtarı.

13. Fonksiyonel Tornavida

Alan verimliliğini ve çoklu işlevi sevenler Philips Screw’i yanlarından ayırmayacaklar. Seçtiğiniz modelin yuvarlak veya donanımı kaliteli  çelik olan modellerini seçmeniz tavsiye edilir. Philips ile düz ya da yıldız olsun değişebilen uçları sayesinde her vidaya ulaşabileceksiniz.

14. Akort Anahtarı

Birçok tekerlek üreticisi kendi dizayn ettiği akort anahtarını kullanır. Bu yüzden herhangi bir model tavsiye etmem imkansız.  Eğer tekerleğinizin akort edilmesi gerekiyorsa öylece bir akort anahtarıyla akort edemezsiniz. Park Tool SW-0,SW-1 veya SW-2 tekerinizi bunlardan biri akort edebilir fakat önce hangisinin sizin tekerinize uygun olduğunu bulmalısınız.