Bisiklet Toplamak ve İlk Bisiklet

Merhaba sevgili dostlar, “Bisiklet Toplamak ve İlk Bisiklet” başlıklı yazıma ilk olarak “Bisiklet Toplamak” konusuna değinerek başlıyorum. Bisiklet toplamak, kimi zaman konu olan, örneklerinin nadir görüldüğü belli bir bütçenin altında kar ettirmeyen bir süreç gibi görünüyor. Ama yine de bunu deneyen, denemek isteyen pek çok bisikletçinin olduğunu hepimiz biliyoruz. Ben de bu hevesi olan insanlardan biriyim. Fakat toplama kültürü, bilgisayar toplamada olduğu gibi tecrübe aktarılarak mükemmelleşen bir olay. Bundan dolayı bolca toplama tecrübesi okumak, fikir alışverişi yapmak ve piyasayı iyi taramak lazım. Piyasada, kıyı köşe bisikletçilerde kıymeti bilinmeyen pek çok kadro bulunabiliyor. Yine bunların da birileri tarafından işaretlenmesi, parça arayanların bu yolda önde gidenlerin izlerini takip etmeleri gerekmektedir.

İlk Bisiklet Nasıl Alınmalı?

İlk defa bisiklet alacak bisiklet severlere naçizane önerim bir süre ucuz bisiklet kullanmaları. Pek çok alanda almışken en iyisini al felsefesi işe yarayabilir ancak bisiklete bu noktada parantez açmak gerekiyor. Bunun sebebini ben iki maddede özetliyorum:

  1. Keşif Süreci
  2. Az Değer Kaybı

Birinci maddeyle şunu demek istiyorum, çoğu mtb sevdalısı bir süre sonra asfaltta yağ gibi kaymak, rüzgarla yarışmak istiyor. Kimi yol sevdalısı taşa toprağa dalmak patikalardan geçip köy çeşmelerinden su içmeyi talep ediyor. Bu yüzden ilk bisikletin ucuz tercih edilmesi umulmadık avantajlar doğuracaktır.

İkinci madde ise işin cebimizi ilgilendiren yanı. Bisiklet pek çok ulaşım veya spor aracına göre en az değer kaybeden nesnelerden biri. Mekanik aksam olması, insan gücüne dayalı çalışması, ana parçaları değiştirmeye kalktığınızda astronomik paralar ödemenin gerekmemesi gibi pek çok maddeler yazılabilir bu durumun açıklama kısmına. Ben şimdilik özet geçiyorum. Ucuz bisiklet alıp daha sonra değiştirmek istediğinizde çok fazla zorlanmazsınız.

Çilekli Pastanın Çileği Ne Olurdu?

İşte bu noktada çilekli pastanın çileği, ilk bisikletini toplayabilmek olurdu. Bisikletin tüm parçalarını incelemek, üstüne kafa yormak ve kendi topladığınız bisiklete binmek ayrı bir zevk olsa gerek.

Peki Ne Yapmalı?

Sizler de yerli-yabancı bulduğunuz bisiklet toplama hikayelerini bizimle paylaşarak sürece katkıda bulunabilirsiniz. Kendi toplama hikayeleriniz ise başımızın tacı olacaktır. Bulduklarınızı Facebook Sayfamıza mesaj atabilirsiniz. Eğer gerekli data yeterliliğine ulaşırsak, web sitemizde ayrı bir başlık açarak bu datayı kategorize bir şekilde yayına açabiliriz.

Neden Böyle Bir Şey Yapalım ki?

Neden böyle bir şeye ihtiyaç duyalım ki derseniz Tur Bisikleti Balonu yazımı okumanızı tavsiye ederim. Bu tarz balonlar gün geçtikçe artacaktır. Biz ucuz malzemenin köşe başlarını tutarsak gelecekte mağdur olmayız.

Burak Candan