Bisikletle Dünya’yı Gezmek

bisikletiledünyayıgezmek

Bisiklet üzerinde geçirilen 6 buçuk yıldan sonra bisikletperest (macaraperest ve bisikletçi kelimelerinin birleşimi) (adamı anlatıacak bir sıfat bulmamız lazımdı Türkçe’de :D)  Mike Boles evine döndü, şimdi ailesi ve arkadaşlarıyla  dünyayı gezme hayalini tamamlamadan önce kaçırdıklarını yakalamya çalışıyor.

Turuna başlamadan önce yolculuğunu  ‘gökyüzünde bir dilim pasta’ gibi gören Mike, bisikletini Kanada’nın kuzey bölgelerine sürmeye başladıktan sonra artık durmak istemediğini  anlamış. Mike şimdi evde, hayatının bu erken döneminde daha neler yapabiliceğini düşünüyor. Yoldayken başarılı bir hayatın ipuçlarını toplamış. Ama aldığı dersler hayli zorlu geçmiş. Mike bize bisikletle Dünya’yı gezmek hakkında bilgiler veriyor. Sizleri Mike’ın cümlelerinden alıntılar barındıran yazımızla baş başa bırakıyoruz.

Yola Çıkmak İçin Profesyonel Olmanıza Gerek Yok

‘2008’de bir bisiklet aldım ve Montana’ya gittim. Üç hafta sürdü ve inanılmazdı.  Dünya’ya, yollara bisiklet üzerinden bakmaya bayılmıştım ve sadece bunun içi yola çıkmam gerektiğini düşünmüştüm.’ Mike küçükken çok fazla bisiklete binmemiş. Kendisi çok atletik de değilmiş. Ama fit olmaktan daha ziyade inatçıymış, bu inadı tur boyunca yoluna devam etmesini sağlamış. İnatçı olmak önemlidir.

Bir Öğrenme Eğrisi Var

Mükemmel bir şekilde turunuza başlamayı düşünmeyin.  Şortunuz rahatsız edecek, sele yaraları oluşmaya başlaycak ve bisikletiniz daha ağır ve korkunç hissettirmeye başlaycak. Ama yol aldıkça öğrenmeye, anlamaya başlayacaksınız ve problemlerinizi. “Tura başladığım zaman ilk iki hafta ölmeye gittiğimi düşünüyordum. Ama buna alıştım.” Sabır bir erdemdir  “Bisikletin üstündeyken daha yavaş gitmeyi düşünün” ve ihtiyacınız olan bunu kabullenmeyi öğrenmek.

Bu Bisikletle Alakalı Değil

Mike Boles tüm yolculuğunu Rocky Mountain Sherpa tur bisikleti üzerinde geçirmiş.  Başta bisikletini yükseltmeyi düşünmüş ama sonra tüm sisteminin uyku tulumu ve çadırı da buna dahil, tavsiye edilicek kadar iyi iş gördüğüne karar vermiş.  İnsanların turlarında daha çok hangi vites oranını tercih edeceklerini düşünmelerini tavsiye eden Mike,  daha çok çamurluk ve bagajı rahat takabiliceği bisiklet bakıyor.  Sürüş rahatlığı için gidonun da önemli olduğunu söyleyen Mike bisiklette daima gidonu değiştirdiğini söylüyor. Kendinize en uygun gidonu almanızı öneren Mike bir sürü çeşit içinden yine de kendinize uygun bir şey bulamazsanız  aero bars gidon almanızın iyi olucağı kanısında. Bu şekilde gün boyu sürüş sırasında değişen pozisyonuza uygun bir gidonunuz olur.

Ama Diğer Yandan…

Mike’ın da vazgeçemediği bazı önemli eşyalar var. Su geçirmez sürüş kıyafetleri gibi. Ama bazen onları çıkartıp günlük kıyafetlerle sürüş yaptığı da olmuş. “ilk başlarda insanların ilgi göstermesi  bana doğru dönüp bakmaları işaret etmeleri güzel bir histi. Kendimi bir rock yıldızı gibi hissettiriyodu. Ama sonra bu can sıkıcı bir hal almaya başladı. Artık görünmemek fark edilmemek ister oldum.”

Vizelerinize Dikkat Edin ve Kuralları Bilin

“Bazen zaman limiti önemlidir. Türkmenistan’ı geçerken  5 gün vize sürem vardı ve büyük ihtimal Türkmenistan büyük bir ülkeydi.  Ben de her gün 120 kilometere yahut daha fazla yol yapmak zorunda kaldım.” “Kuralları bilmek önemlidir. Bazen hatalı bir evrak yüzünden sınırdan çıkarken günlerce bekleyebilirsiniz.” diyor Mike.

 

Nereye Sürdüğünüz Hakkında Bilginiz Olsun

Ya da en azından rota planı yapmadan yükseklik profillerine yol durumlarına bakın.  “İtalya durmaksızın inişli çıkışlı tepeler ve tümseklerle doluydu. Bazen sadece gökyüzüne bakıp ben burada ne yapıyorum dediğim oldu. Gerçekten zorlu bir yoldu.” İtalya veya  buna benzer kulağa hoş gelen yerler aklınızı çelebilir ama eğer iyi bir tırmanıcı değilseniz daha düz bir rota hazırlamalısınız. Ya da tırmanma eğitimleri yapmalısınız!

Teknoloji Olmadan Hayatta Kalın

Tura çıkarken telefonunuzu yada tabletinizi arkada bırakmanıza gerek yok ama bunu bir şans olarak düşünün ve tur boyunca kullanmaktan kaçının. Mike tur boyunca ne telefonunu ne tabletini yanına almamış bazen eğlenmek için karton dayanıklı kapağı olan kitaplar almış. Onun yolculuğu içsel bir keşif ve düşünceleriyle başbaşa kalabilmek için önemli bir fırsatmış. “Başlangıç noktası düşünüldüğünde yolculuğum uzun bir süreçti. Sadece düşünmek için zaman istedim ve kendimi rahatsız etmek istemedim. Şimdi düşününce bu biraz ulvi biraz kibirli gözüküyor. Ama o zamanlar sadece 27 yaşındaydım.”

Hata Yapın

“Birisi size ne yapmanız gerektiğini söylüyorsa ve iyiliğiniz içinse onları yapın. Ama bisiklet turu bireysel bir olay. Neye ihtiyacınız olduğunu ve neyin sizin için doğru olduğunu siz bulmalısınız. Sorunlar edinin ve bunları çözmeyi öğrenin.”

Sadece Sürmeyin

Mike’ın Dünya turu 6 yıl sürdü. Yavaş sürdüğü için değil, acele etmediği için. Eğer bir noktada vakit geçirmeyi sevdiyse diğer noktaya yola çıkmadan aylarca orda vakit geçirdi.  Yolculuğundan zevk almak için bilinçli bir şekilde zaman ayırdı.  Eğer Dünyayı gezmek gibi bir planınız varsa bu bir yarış gibi olmuyor. Bunu bir kez yapabilirsiniz ve buna zaman ayırmalısınız. Çünkü gerçekten zevk alırsanız, yolculuğunuz ve pedal çevirmeniz hiç tükenmesin istiyorsunuz.

Mike’n En İyi Tavsiyesi Nedir?

“Bu doğa ile senin aranda bir mücadele değil, sen doğanın içindesin.”

Peki Dünya turundan sonra gezginimize ne oldu? Evinde geçirdiği bir haftadan sonra tekrar yola koyuldu. Bu sefer İsviçre’ye sevgilisiyle zaman geçirmeye.