Brompton Türkiye

brompton bisikletler

Brompton markası Dünya’da katlanabilir bisiklet alanında oldukça ün yapmış bir markadır. Brompton, 1976 yılında Brentford, İngiltere’de kurulmuş bir bisiklet firması, kurulduğu yıldan bu yana 16″ tekerleğe sahip katlanabilir bisiklet üretmektedir. Firmanın kilit isimlerinden biri tasarımları yapan kişi Andrew Ritchie’dir. Ritchie’nin tasarımları 2009 yılında bisiklet dizaynı alanında Prens Philip Dizayn Ödülü’nü almıştır.

Bütün Brompton bisikletlerde ana boru çelikten üretilir. Arka tekerin yer aldığı parça ve maşa çelikten veya titanyumdan elde edilir. Gidon ve bazı diğer parçalar alüminyumdan yapılır. Bir Brompton bisiklette 1200 civarı yenilikçi parça yer almaktadır. Bu özellikleriyle dikkati çeken marka Dünya’nın en iyi katlanabilir bisiklet üreticileri arasında gösterilmektedir.

Brompton katlanabilir bisikletlerin teknik özelliklerine girdikçe detaylar oldukça artar. Her bir parçanın bisikletin kullanıcılarına avantaj sağladığı bir nokta vardır. Bu bisikletleri türdeşlerinden ayıran esas özelliği ise yukarıda da dikkat çekmeye çalıştığımız gibi tasarımlarıdır. Hızlı katlanması ve katlandığında aldığı ergonomik şekil katlanabilir bisiklet almayı düşünenlerin Brompton bisiklet sahibi olmalarını sağlayan en önemli şeylerdir.

Bir süredir takip ettiğimiz ve yenilikçi modellerini heyecanla incelediğimiz firmayı ne zaman “Brompton Türkiye” çatısı altında satış yaparken göreceğiz diye merak ediyorduk. Sorumuzun cevabını Eurasia Motorsiklet, Bisiklet ve Aksesuarları Fuarı çatısı altında stantları gezerken aldık diyebiliriz. Accell Bisiklet (Bianchi, Carraro, Ghost, Whistle, Lapierre, XLC) çatısı altında yer alan ürünlerin tanıtıldığı yerde Brompton bisikletler de yer alıyordu. Bu durum bize Brompton Türkiye ayağının kurulduğu ve düzenli satışların başlayacağı izlenimini verdi. Şimdi cevaplanması gereken diğer soru ise Brompton’un pazar payı. Oldukça yüksek fiyatlara sahip bu bisikletler Türkiye katlanabilir bisiklet pazarında nasıl bir yer edinecek? Bu sorunun cevabını zaman gösterecek.