Çalışkan Quintana

Nairo Quintana bu yıl  hedefine Giro-Tour dublesi yapmayı koyduğunu daha önce açıklamıştı. Her zaferinden sonra Kolombiya’da bir halk kahramanı gibi karşılanan ve halkının gözünde gerçekten bir kahraman olan bisikletçi, yeni sezonda koyduğu hedefini gerçekleştirmek için çok sıkı çalışmaya başladı bile.

Movistar takımının lideri geçtiğimiz perşembe ve cuma günü İtalya’da Giro d’Italia’nın (İtalya Bisiklet Turu 2017) kritik tırmanış etapları olan 19. ve 20. etaplarının gerçekleşeceği parkurda çalışmalar yaptı. Özellikle Piancavallo Tırmanışı’na çalışan Quintana, bu işi oldukça ciddiye aldığını kanıtlamış oldu.

Quintana ve Movistar takımı, doğru yarış ve antrenman programıyla Grand Tour hedefine giden yolu detaylı bir şekilde hesapladılar bile. Attıkları her adım plan dahilinde. Bu yolda en önemli süreç Tour de France’ın başladığı tarih ile Giro d’Italia’nın bitiş tarihi arasındaki Quintana’nın gücünü tekrar kazanabileceği 33 günlük süre. Bu 33 günlük süre planlar dahilinde gerçekleşirse ve Giro d’Italia esnasında ciddi bir kaza yaşanmazsa Movistar Takımı ve Quintana’nın yolu açık gözüküyor.

Kolombiyalı yarışçı açılışı yaptı bile. Geçtiğimiz hafta sonu çok güçlü bir atak sergileyerek Volta a la Comunitat Valenciana’ı kazandı. Bu performansı ve çalışmaları 2017 için çok güçlü bir Quintana vaat ediyor. 100. İtalya Bisiklet Turu Yarışı’nın en kritik noktası ise yazımızın başında da belirttiğimiz gibi Piancavallo tırmanışı. Perşembe Günü takım arkadaşı Ruben Fernandez ile İtalya’nın Friuli bölgesindeki 15 kmlik yokuşu çalıştı Quintana. Bu tırmanış Giro d’Italia 2017’nin son ciddi tırmanışı. Bu parkurda daha önce efsanevi bisikletçi Marco Pantani meşhur atağını gerçekleştirerek etabı kazanmıştı. Aynı yıl Pantani hem Giro’yu hem de Tour’u kazanarak duble yapmıştı.

Önümüzdeki haftalarda Bob Jungels (Quick-Step Floors) ve Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida)’nin de bu tırmanışı çalışması ve keşif yapması bekleniyor.

 

Kaynak: http://www.cyclingnews.com/news/quintana-spotted-in-italy-during-giro-ditalia-reconnaissance-ride/