Çin ve Bisiklet Paylaşımı

Çin’in her alandaki hormonlu büyüklüğünden ve devasa hareketlerinden bisiklet paylaşımı konusu da nasibini almışız. “Bisiklet Paylaşımı” diyerek kast ettiğim şu. Hani kart okutarak ödünç aldığımız bisikletler var ya işte onlar. Genel kullanıma açık olanlar. Çin bu konuya çok önem veriyor çünkü ülkede aşırı derecede hava kirliliği söz konusu. “Çin ve Bisiklet Paylaşımı” yazımda sizlere Shanghai merkezli veriler ışığında sizlere bilgi vereceğim.

Şehirde ortak kullanıma ait kaç bisiklet var?

ilk çarpıcı rakamımızla başlayalım. Şehirde 1.5 milyonun üstünde bisiklet şehir halkının kullanımına tahsis edilmiş durumda.

Kaç kişiye bir bisiklet düşüyor?

Her altı kişiden birine bir adet bisiklet düşüyor.

Hasar ve bisiklet çalınma durumu nedir?

Bu kadar çok bisikleti zapt etmek de zor tabi ki. Sürekli olarak bisikletlerden hasar geri dönüşleri geliyor. Ayrıca sıklıkla çeşitli yöntemlerle hırsızlıklar yaşanmakta. Bisiklet tedarikçileri Ofo ve Mobike hasar tespit ve çalınma konuları üzerine sürekli olarak çalışmaktalar.

Hasarlı bisiklet ne oluyor?

Hasarlı bisikletler bisiklet tamir merkezlerine naklediliyorlar. Ofo’nun 2500’den fazla çalışanı Shanghai’deki tamir merkezinde tamir işleriyle meşgul. Beijing’deki merkezde günde 400 hasarlı bisiklet elden geçmekte 4000 adet kadar bisiklette tamir sırasında beklemekte.

Kaynak: https://www.welovecycling.com/wide/2018/02/01/challenges-chinas-bike-sharing-giants-face/?utm_source=facebook&utm_medium=social&utm_campaign=promoposts_2017&utm_content=link_clicks

Burak Candan