Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu WorldTour Olamayacak

Her haberde detayları, satır aralarını iyi okumak gerekebilir. Bir süredir 53. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun WorldTour kapsamında yapılacağını sanıyorduk fakat büyük ihtimalle ciddi bir yanılgıya düştük. Yerli kaynaklara güvenerek daha önceki yazılarımızda biz de sizlere bu minvalde haberler ulaştırmıştık. Genel Yayın Yönetmeni olarak bizzat sizlerden özür diliyorum. Haberi belki de bizden duymanızda fayda var. 53. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu, WorldTour yarışı olmayacak. Çünkü artık takvime girmek demek, her şey demek değil. Yazımın devamında ayrıntıları sizlerle paylaşacağım.

UCI, Dünya Turu yarışlarında yeni bir düzenlemeye gitti ve düzenlemeden sonra içinde Presidental Tour of Turkey’in de bulunduğu 22 yarışı WorldTour takvimine aldı. Ancak yeni düzenlemeyle birlikte bir kural daha dahil edildi: Yarış başlangıç çizgisinde en az 10 adet WorldTour statüsünde yarışan takım yer almalı.

Yeni düzenlemeyle UCI 8 adet kapsamlı değişikliğe gitti. Bu kapsamlı değişiklerden şimdilik ikisi bizleri doğrudan etkiliyor:

  • New WorldTour races must maintain at least 10 WT teams each year or risk being dropped from the calendar.
  • All WorldTour teams must be invited to all WT races, but aren’t obliged to race new events

İlk maddeye göre yeni WorldTour yarışları mutlaka her yıl en az 10 WorldTour takımı barındırmak zorunda, aksi takdirde WorldTour Takvimi’nden çıkarılma riskiyle karşı karşıya kalıyor yarış. İkinci madde ise tüm WorldTour takımlarının WorldTour yarışlarına davet edilme zorunluluğu olduğunu fakat takımların yeni yarışlara katılma zorunluluğu olmadığını söylüyor. Buraya kadar her şey prosedür ve kurallarla ilgili. Gelelim asıl soruya, 10 adet takım gelmez mi Cumhurbaşkanlığı Turu’na? Cevabı vereyim: Gelmez.

52. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’na sadece 2 adet WorldTour takımı gelmişti. Şimdi belki içinizden geçirebilirsiniz, geçen yıl 2 tanesi geldiyse bu yıl biraz reklam ve ikna çalışmalarıyla bu rakam 10’a çıkarılabilir. Bu rakam maalesef 10’a çıkarılamaz. Ben 53. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’na WorldTour çapında yarışan hiçbir takımın geleceğini düşünmüyorum. Tabi ben bir kahin değilim, bu şekilde düşünmeme sebep olan bir şey var. O da Lotto Soudal Takımı’nın açıklaması. Lotto Soudal, Türkiye’de yarışmayı seven takımlardan biriydi fakat bu sefer Türkiye Turu’na katılmayacaklarını açıkladılar. Sebep olarak da politik iklimi gösterdiler. Lotto-Soudal Menajeri Marc Sergeant konuyla ilgili geçen yıl hiçbir olayın olmadığını, neredeyse her 100 metrede bir gizli polis yerleştirilerek güvenliğin çok sıkı tutulduğunu fakat geçen yıldan bu yana çok şey değiştiğini söyledi. Bir sürü terör saldırısı ve askeri darbe girişimi (15 Temmuz Darbe Girişimi için askeri darbe girişimi benim seçtiğim kelimeler değildir. Orijinal metinde “a coup attempt” kalıbı kullanıldığı için böyle çevirdim) olduğunu, Türkiye’de 10.000’den fazla insanın tutuklu olduğunu okuduğunu ve tüm bunlardan dolayı Türkiye Bisiklet Turu’na katılmama kararı aldıklarını söyledi.

Quick-Step Floors CEO’su Patrick Lefevere de takımının Türkiye Turu’na gelmek istemediğini belirten kişilerden biri. Uzun sözün kısası, şartlar böyleyken 53. Cumhurbaşkanlığı Turu’nun WorldTour olması çok zor gözüküyor. Evet, Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu WorldTour olamayacak fakat bu belki de o kadar da önemli değildir. Yıllar boyu büyük yarışların gölgesinde kalacak ve antrenman mahiyetinde geçecek yarışlar olacaklardı. Batının burnu havada yarışçılarını getirmeye uğraşmak yerine daha özgün işler, çok daha heyecanlı organizasyonlar yapılabilir. Ayrıca Astana, Bahreyn Merida gibi bir takımın Türkiye’den çıkması, Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun World Tour olması kadar heyecan katacaktır bizlere.

Burak Candan

Kaynaklar:

http://www.cyclingnews.com/news/lotto-soudal-refuse-to-return-to-tour-of-turkey-due-to-political-climate/

http://www.cyclingnews.com/news/new-worldtour-races-could-suffer-under-revamped-uci-rules/