Dağ Bisikleti Hız Rekoru

Değişik kategorilerde ve değişik bisiklet türleriyle kırılmış ve kayda geçirilmiş pek çok rekor mevcut. Zaten tüm bunları barındıran uzun soluklu bir haber de düzenleyeceğiz ilerleyen zamanlarda. Şimdilik değişik karakterde bir bisikletçi ve onun başarılı olmuş sıra dışı rekor denemesiyle başlangıç yapalım dedik.

markusrekor2

Hikayenin baş karakteri Avusturyalı bisikletçi Markus Stöckl, bilindik ismiyle Max Stöckl. 1974 doğumlu bisikletçi 100 kilo ağırlığında ve 1.90 uzunluğunda. Fiziksel özelliklerinden dolayı Herkül lakabını almış sporcu. Max Stöckl, dağ bisikleti kategorisinde ünlenmiş bir bisikletçi ve bisiklet binmeye 1992 yılında başlamış. Maddi gücü özel tasarım bisikletlere yetmediği için seri üretim bisiklet sürmeye başlamış ve ilk rekorunu bu kategoride elde etmiş. İlk rekorunu Fransa, Les Arcs’da saatte 187 kilometre hızla inerek elde etmiş. Daha sonra 2007 yılında La Parva, Şili’de 1,6 kilometrelik ve 45 derecelik açıya sahip parkuru saatte 210,4 hız yaparak geçmiş ve kendine ait rekoru saatte 23 km artırmış.

maxrekor1

Yaptığı denemelerde pek çok zorluk meydana gelmiş ve bunu aşabilmek için çeşitli teknolojiler geliştirilmiş fakat hala bazı zorluklar tam anlamıyla çözülememiş. Bunların en başında iklim ve arazi koşulları gelirken aerodinamik kask camının buğu yapması gibi daha temel sorunlar da tam anlamıyla çözülememiş. Max Stöckl, bu buğu porblemini ortadan kaldırmak için son rekor denemesinde 40 saniye boyunca nefesini tutmak gibi bir çözüm geliştirmiş. Ulaştığı en yüksek hıza 2007 yılındaki karlı arazi inişiyle ulaşsa da, Max Stöckl’ün 2011 yılında, Nikaragua’da bulunan Cerro Negro yanardağının çakıllı arazisinde yaptığı hız denemesi de oldukça bilindik bir seri üretim bisiklet hız rekoru. Max, bu rekorunda saatte 164,95 kilometre hıza ulaşarak 2002 yılında Eric Barone’un 163 km/s’lik rekorunu kırmış oldu.

Stöckl hedefini de ortaya koymuş durumda. Amacı, prototip bisiklet kategorisinde Eric Barone’a ait olan karlı arazide elde edilmiş olan 222 km/s ve çakıllı arazide kırılmış olan 172 km/s’lik rekorları egale etmek.