Devir, İki Teker ve Uber

Teknolojinin hızı, eski olmazsa olmazlarımızı kullanışsız kılarken eskilerden bir şey var ki kullanımı daha da yaygınlaşıyor. Üstelik çalışma prensiplerinde büyük değişiklikler de olmadan. Velespit!

Şehir yaşamına ve çalışma şartlarına uyum sağlamaya çalışan insanların spor, hareket ihtiyacına ‘koşan’ velespit, çağımızın ‘kirletme’ sorununa da meydan okuyor. Böyle olunca da hemen her kesimden insan bisikletin seyrine dalıyor. Buna yatırıcımlar da dahil!

Daha önce “Çin ve Bisiklet Paylaşımı” adıyla şehirlerde bisiklet paylaşımı konusunda yazmıştık. Elbet bu konu ülkemizde de yerel yönetimlerin ilgisini çekmiş ki büyük şehirler başta olmak üzere bisiklet hizmetleri giderek artıyor. Bunlardan biri de bisiklet kiralama hizmeti. Bisiklet istasyonları yaygınlaştırılırken bisiklet yollarıyla kullanıcı da destekleniyor.

Konu bir sosyal proje olarak öne çıkarken, son gelişmelerle işlerin seyri değişeceğe benziyor. Bunu düşündüren şey, uzun zamandır ülke gündemini “taksi” tartışmalarıyla meşgul eden Uber’den gelen açıklamalar. Şirket, elektrikli bisiklet kiralama uygulaması “Jump” için başlama kararı aldığını duyurdu. Uber CEO’su Dara Khosrowshahi “JUMP uygulamasını yaz sonuna kadar Berlin’de tamamlayacağız. Birkaç ay sonra da Avrupa’daki diğer şehirleri de sisteme ekleyeceğiz” dedi. İlk duyumlar 30 dakikalık sürüş için 2 dolarlık bir fiyat belirlendiği yönünde.

Taksicilerle yaşanan yoğun olaylar sonrasında ülkemizde yasaklanan Uber, projesini ülkemizde de uygulamaya koyacak mı bilmiyoruz. Tahminimiz bisikletin ivmelendiği bu günlerde, gelinen hıza yetişmek için pedal çevirecek daha çok yatırımcı olacağı yönünde.

Tüm gelişmeler bir yana, biz “zincirlerin özgürlük getirdiği tek dünya” için giden bir bisikletten başka bir şeye ihtiyaç olmadığını yineleriz.

Emek Servi/Velespitim.com

1 comment for “Devir, İki Teker ve Uber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir