e-Bike Bisiklet Ruhunu Öldürür mü?

e-Bike bisiklet ruhunu öldürür mü?

e-Bike bisiklet ruhunu öldürür mü?

Velespitim çatısı altında şu ana kadar sayısız eBike örneği paylaştık sizlerle. Gibike, Dubike, Jivr Bike, Denny Bike bunlardan sadece bir kaç. Üretilen ve kullanılan terimler muhakkak ki, o aletlere bakılan bakış açısını da değiştiriyor. Şöyle bir örnek verebiliriz bu duruma, son model bir yarış bisikleti düşünün. Bunu gördüğümüzde onu bisiklet olarak adlandırıyoruz. Eğer birisi çıkıp da ona velespit derse bu kulağımıza demode bir tabir gibi geliyor. Velespit kelimesinin demode olduğunu iddia etmiyoruz tabi ki. Sadece genel olarak var olan kelime ve o kelimenin düşünce dünyamızda bıraktığı izlenimden bahsediyoruz.

e-Bike Bisiklet Ruhunu Öldürür mü? Bu yazımızda bu soruya cevap arayacağız. Buna cevap bulmak elbette çok güç. Bisiklet, ana mantığını korumakla birlikte zaman içerisinde oldukça fazla değişime uğramış bir araç. Tekerlek sistemi, fren sistemi ve dişli sistemlerinde süreç içerisinde oldukça fazla değişiklik yaşamış. Günümüze kadar çok radikal bir değişiklik yaşamamasının sebebi ise temel çalışma prensibini insan gücüne dayayan mekanik bir alet olması. İnsan gücüne dayanmayan tüm ulaşım araçlarının radikal değişimler geçirdiğini ve ortaya çıktıkları halleriyle hiçbir alakası kalmadığını biliyoruz. At arabası ve modern arabalar arasındaki evrime baktığınızda varlığını koruyabilen tek şey tekerlek mantığı olmuş. Bu ilişki incelendiğinde bisikletin ilkel haliyle hala çok fazla benzerlik taşımasının altında yatan sebeplerden birinin insan gücüne dayanıyor olması diyebiliriz.

Bir diğer meseleye, bisikletin sporla ilişkisine değinelim. Eğer bisiklete olan bakış açısı sadece ulaşım aracı çerçevesinde olsaydı e-Bike kültürünün, bisiklet ruhunu öldürmesi ihtimali oldukça fazla olurdu. Çünkü ulaşım aracı mantığında bir noktadan diğer noktaya en az efor ve masrafla gitme kuralı yatar. Bu açıdan bisikletin zamanla uluslararası bir spora dönüşmesi kritik bir kırılma noktası oluyor.

Kendimizce değerlendirebildiğimiz kadar çok parametreyi ele aldığımızda geldiğimiz süreçte e-Bİke araçlarının bisikletten ayrılmaya başladığını ve gelecekte tamamen farklı bir kategori olarak ele alınacağını düşünüyoruz. Ama insan doğası durumlara verdiği tepkiler açısından çok da kestirilebilir değil. Bakalım yıllar neler gösterecek.