Efsaneler

Her zamanın kendine özgü efsaneleri vardır ve her devir eski efsaneleri büyütme refleksine sahiptir. Eski, bir başka gelir insanlara. Mazide yatan başarılar atmosferiyle, anımsattıklarıyla kısacası farklılığıyla insanlara çekici gelir. Biz de eski efsanevi bisikletçilerden bir kaçının yer aldığı bir liste oluşturarak sizleri zamanda yolculuğa çıkaralım dedik.

The Cannibal, Eddy Merckx

the cannibal eddy

1945 yılında doğan ve 1961 tarihinde profesyonel bisiklet kariyerine başlayan Eddie Merckx kazandığı 438 birincilik sayesinde “Yamyam” lakabıyla anılmaya başlanmıştır kariyerinin devamında. Beş kere Fransa Bisiklet Turunu, 5 kez İtalya Bisiklet Turunu 4 kez de Dünya Şampiyonası altın madalyasını katmıştır kazandığı ödüller hanesine. Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) tarafından 1999 yılında “20. yüzyılın bisikletçisi” ödülüne layık görülmüş, aynı yıl Belçika’da gelmiş geçmiş en büyük sporcu olarak seçilmiştir.

The Lion King, Mario Cipollini

Mario Cipollini

Aslan Kral “Lion King” lakaplı bisikletçi, sportif başarıları dışında karizması ve çekiciliğiyle de anılan bir sporcu. Büyük Tur’u kazanamasa da ayrı ayrı 50 kategoride birincilik ipini göğüsleyerek başarısını kanıtlamıştır.

Campionissimo, Fausto Coppi

FaustoCoppi

İkinci Dünya Savaşı zamanlarının en baskın bisikletçisi Fausto Coppi. “Şampiyonlar Şampiyonu” ünvanını, farklı dallarda aldığı birincilikler sayesinde elde etmiştir. Büyük İtalya Turu’nu 5 kez, Fransa Bisiklet Turu’nu 2 kez kazanmıştır. Ayrıca 1953 yılında dünya şampiyonasını kazanmıştır.

Big Mig, Miguel Indurain

MiguelIndurain

Fransa Bisiklet Turu’nu 1991-1995 yılları arasında 5 kez üst üste kazanmıştır. Bu turu 5 kez kazanan 4. Bisikletçi olmuştur. Tour de France’ın liderinin taşıdığı sarı mayoyu 60 gün taşımıştır. 1.90’a yakın boyu ve 80 kiloluk fiziksel özellikleriyle “Büyük Mig” lakabını almıştır.