Elektrikli Bisiklet Bileşenleri

Fosil yakıtla çalışan araçların yerini elektrikli araçların almaya başladığı bu günlerde, konu hakkında yeterli paylaşımın yapılmadığını düşündük Biz de bu alanda bir paylaşım yaparak elektrikli bisikletlerin parçalarından bahsetmek istedik. Böylece bir elektrikli bisiklette yer alması gereken temel parçaları maddeler halinde görebileceğiz. Elektrikli Bisiklet Bileşenleri yazısını keyifle okumanız dileğiyle konuya başlıyoruz.

1-Elektrik Motoru

Elektrik motoru, gelen elektrik enerjisini mekanik enerjiye çevirmek için vardır. Elektrikli motorlar çoğunlukla döner düzeneklidirler. Bisikletler için kullanılan elektrik motorlarının volt değerleri genellikle 24V, 36V ,48V , 60 V gibi değerler olmakla birlikte watt değeriyse genellikle 250-1500 arasındadır. Örnek olarak 48V-1000W 9C motor kitlerini veya 500 watt güç çıkışlı Ezee motor kitini verebiliriz. Elektrik motorlar hakkında geniş bilgiye konu hakkındaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

 

2-Elektik Batarya

Piyasada çok sayıda ve çeşitte bulabileceğiniz elektrik batarya vardır. Bataryaların amacı elektrik enerjisini kimyasal enerji olarak depolamak ve istenildiğinde tekrar elektrik enerjisi olarak verebilmektir. Elektrik motoru için enerji kaynağıdır.

 

3-Kontrol Ünitesi

Gaz kolu, batarya ve motor buraya bağlıdır. Elektronik kontrol ünitesi sensörlerden aldığı bilgiyi kendine kodlanmış olan bilgilerle karşılaştırarak işlem yürütür. Parçaların koordinesi ve düzgün bir sürüş için önemlidir.

 

4-Gaz Kolu(Throttle)

Ergonomi için farklı seçeneklerde üretilmektedir. Bizimle bisiklet parçaları arasındaki fiziksel iletişimin önemli noktasıdır.  İşlev olarak araçlardaki gaz-pedal sisteminden farkı yoktur.

 

4-Şarj Cihazı

Bataryanın şarjı için gerekli cihazdır. Bataryaya uyumlu olmalıdır.

Diğer bisikletler çeşitlerinde de yer alan parçaları listeye eklemiyoruz. Ancak listeye hız ekranı, wattmetre, gps sistemi gibi çokça elektronik aksam eklemekte özgürsünüz. Bu yazı mevcut kritik parçaların neler olduğunu bilmemiz adına yazıldı. Daha sonraki yazılarda parçalar hakkında detaylı bilgi sunma hedefindeyiz. Böylece velespitim ailesi olarak konu hakkında daha fazla bilgiyi derleyip sizlere sunmuş olmak istiyoruz.

 

Derleme: Emek Servi

2 comments for “Elektrikli Bisiklet Bileşenleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.