Elektrikli Bisikletlerdeki Elektrikli Motor Tipleri

Bisiklet kullanımının yaygınlaşması, şehirlerin büyümesi, şehir içi parkurların düzgünleşmesi ve mtb parkurlarındaki artış dünya çapında elektrikli bisikletlere talebi artırıyor. Temiz enerji kaynağı kullanmaları da çilekli pastanın üstündeki çilek kadar tatlı. Şehirde ve doğada hem bisiklet keyfini yaşamak hem de ulaşım konusunun angaryadan çıkmasının en temiz ve keyifli yolu elektrikli bisikletler gibi gözüküyor.

Elektirikli bisiklet almayı hassas bir konu haline iki adet etmen mevcut:

  1. Elektrikli bisikletlerin fiyatları
  2. Elektrikli Bisikletlerdeki elektrikli motor tipleri

Birinci maddeyi bu yazımızda göz ardı edeceğiz. O sonraki yazılarımızın konusu olacak. Bu yazıda motor tiplerine odaklanalım.

Crank Sitil Motorlar

Bu tip motorlar ilk ortaya çıkmış gelişmiş elektrikli motorlara örnektir. 1990’lı yılların başlarında Japonya’da Panasonic ve Yamaha tarafından geliştirildi. Crank dediğimiz yer, bisikletin dişli ve ayna kol diye de tabir edilen pedalların bağlandığı yeri ifade eden bir terim. Crank Sitil Motorlar da adından anlaşılacağı üzere bu bölümün çalışma mekanizmasında yer alır.

Bu tip motorda güç kaynağı yine bisikletçinin kendisidir. Bacaklardan alınan güç, tekrardan dişlilere iletilerek mekanizma çalışır.

Bu tip motorlar çeşitli çevrelere rahatlıkla uyum sağlayabilirler. Crank stili motoru bir şehir bisikletinde de bir dağ bisikletinde de görebilirsiniz. Özellikle çok yüksek eğimlerde sağladığı avantajları kullananlar iyi bilir muhtemlen 🙂

Hub (Göbek) Motorlar

Piyasaya çıkan ilk Crank tipi elektrikli motorların çok pahalı olduğu için göbek tipi elektrikli motorlar piyasaya çıkmıştır. Hub (göbek) tipi motorlar ucuz birer alternatif olarak üretilmiştirler.

Göbek tipi elektrikli motorlar piyasada oldukça yaygındırlar. Bu motorlar cranklardan farklı olarak tek dişliden oluşurlar. Dağlık araziler için hiç uygun değildirler. Şehir ve düz yerler için iş görürler.

Ancak göbek var göbek var demişler. Büyük hublar dere tepe çıkmak için oldukça uygundurlar.

Fırçalı ve Fırçasız Motorlar

Elektrikli motorlarla ilgilenen kişiler fırçalı ve fırçasız deyimlerine mutlaka aşinadır. Fırçalı ve fırçasız yapıları eknik olmakla birlikte biraz bahsetmemizde fayda var.

Elektrikli bisiklet için üretilen motorlar fırçalı veya fırçasız olabilir. Genelde üreticilerin genel tercihi fırçasız motor yönünde olmaktadır. Bunun da sebebi fırçasız motorların daha sessiz, küçük ve hafif olmaları.

Bununla birlikte bazı bilinçli üreticiler fırçalı motor yapılarını da desteklemektedir. Fırçalı motorlar dirençli ve stabil çalışan motorlar olarak öne çıkar. Ayrıca elektrikli bisiklet üretiminde kullanıldığında yokuş tırmanma performansı iyi motorlardır. Fiyat, performans ilişkisi açısından fırçalı motorlar tercih sebebidir. Elektrikli bisiklet konusuyla ilgiliyseniz üreticilerin bu teknik tercihlerine de dikkat etmelisiniz.

Sürtünme Stili Motorlar

Basit ve hafif motorlardır. Temel olarak roller’ın (birbirine kayışla bağlı, dönen silindirler) tekerleklerle olan bağlantısından enerji üretilir. Şimdilik gelişmekte olan bir teknoloji. Geleceği parlak olacak mı hep birlikte göreceğiz.

Derleme: Burak Candan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.