En İyi Uzun Mesafe Bisiklet Rotaları

Hadi gelin bugün dünya genelindeki mesafe ve kullanım rahatlığı bakımından en iyi bisiklet parkurlarını inceleyelim. Belki de sizler için hazırladığımız en faydalı içerik olacak. Çünkü bisiklet kullanıcısı doğası gereği maceraperesttir ve önünde sonunda yaşadığı ülkenin sınırları dar gelmeye başlar. Olur da bir gün bu listedeki ülkelerden birine giderseniz ve bu ünlü parkurlardan birine yakınsanız ufak da olsa bir bisiklet gezisi yapmayı ihmal etmeyin deriz.

Venedik

bisiklet1

Her ne kadar başlığa Venedik demiş olsak da, Venedik ve Torino şehirlerini birlikte söylemek daha doğru olur çünkü öyle bir bisiklet rotasından bahsediyoruz ki uzunluğu 680 kilometreyi buluyor. Vento rotası olarak adlandırılan yol; Valenze, Pavia, Cremona, Boretto ve Ferrara gibi turistik yerleşim yerlerinden geçiyor. Kapsadığı yerlerin atmosferi ve uzunluğu göz önüne alındığında bisikletçiler için oldukça güzel bir güzergah.

Munda Biddi Yolu, Avustralya

bisiklet2

Avustralya’nın batısında yer alan bu güzergah bir off-road güzergahı. Kendi kategorisinde bu uzunlukta bir yol daha bulunmuyor. Mundaring’den Albany’ye kadar devam eden bir yol. Yaklaşık uzunluğu 966 kilometre.

Kuzey Denizi Bisiklet Yolu

bisiklet3

EuroVelo’nun destansı rotalarından biri Kuzey Denizi Bisiklet yolu. İskoçya, İngiltere, İsveç, Danimarka ve Norveç dahil olmak üzere pek çok ülkeden geçen yol sunduğu zenginliklerle bisikletçilerin uğrak rotalarından biri haline gelmiş.

Whitehaven to Sunderland

bisiklet4

Britanya’nın en popüler güzergahlarından biri bu yol. Yaklaşık olarak 225 kilometre. Ortalama iki günde kat edilebilen bir mesafe yani. Kuzey Denizi’yle sonlanan bu yol pek çok insanın deneyimlemek istediği bir mesafe.

Akdeniz

bisiklet5

Güneş görmek ve zeytinyağlılarla beslenmek isteyenler için müthiş bir güzergah. Tanımlanmış bisiklet güzergahlarında Cadiz’den başlayıp Yunanistan’da son buluyor. Barcelona, Valencia, Monaco ve Dubrovnik gibi şehirleri barındırıyor bünyesinde. Her ne kadar kaynaklarda güzergaha dahil edilmese de Türkiye’nin güneyi de bu güzergah için tamamlayıcı nitelik taşıyor.

Otago Merkezi Tren Yolu

bisiklet6

Yeni Zelanda’da Clyde’dan Dunedin’e kadar yaklaşık 160 kilometrelik bir yol Otago güzergahı. Her yıl yaklaşık 10.000 yürüyüşçü, bisikletçi ve atılı tarafından kat ediliyor bu mesafe.

The West Country Way

bisiklet7

Doğayı yakalamak isteyen bisiklet severler için müthiş bir güzergah. Cornwall, Devon ve Somerset gibi yerleşim yerlerinden geçen Britanya’daki bu yol üç aşağı beş yukarı 405 kilometre. Bu yolun en büyük artısı tercih edenlere doğa belgeseli tadından canlı görüntüler sunması.

Pasifik Sahil Yolu

bisiklet8

Amerikan sınırları ve Meksikayı kapsayan bu mesafe içinde barındırdığı aşırı uç şartlarla ünlü diyebiliriz. Dondurucu dağlardan Kaliforniya sahillerine kadar uzana bu güzergahta sürmek için biraz maceracı olmak gerekiyor aslında. Çünkü çok uzun bir mesafeden bahsediyoruz. Tamamını geçmek oldukça zor olsa da bir kısmını bisikletle geçmek oldukça büyük anılar yaşatacaktır.

Kuzey Yungas Yolu (Ölüm Yolu)

bisiklet9

Aldığı ünvan bile aslında yolu tarif etmeye yetiyor. Yol 1903 yılında Bolivya’nın başkenti La Paz’ı Corioco’ya bağlamak için Paraguaylı mahkumlar tarafından inşa edilmiş. 60 kilometrelik yol en zor parkurlar arasında listenin başını çekiyor. Çok yağış alması, sis ve uçurumlara komşu bariyersiz yolları en büyük tehlikeleri. Ama yine de gözünüzü korkutmasın. Her yıl hatırı sayılır sayıda bisikletçi bu güzergahta macera yaşamak için yol alıyor.