Eric Barone’dan Yeni Rekor

Daha önceki haftalarda iniş temelli hız rekorlarıyla ilgili bir yazı derlemiştik. O yazıda toprak arazide Max Stöckl’ün kırdığı hız rekorundan bahsetmiştik. Max Stöckl’ün hedeflerinden biri Eric Barone’un karlı zemindeki rekorunu kırmaktı. Bu konuda Max Stöckl düşündüğünden daha fazla zorlanabilir çünkü Eric Barone bu süreçte ekibiyle birlikte boş durmayarak rekorunu daha ileri bir hıza taşıdı. Mart ayının 28’inde Fransa’da yapılan çalışmada Eric Barone’dan yeni rekor geldi. Önceki kayıt edilmiş hız saatte 222,22 kilometre iken yeni rekor 223,30 km/s olarak kaydedildi.

ericbarone3

Eric Barone 54 yaşında Fransız bir sporcu. Çok ilginç bir lakabı var: “La Baron Rouge”. Bu takma isim giydiği kırmızı hız elbisesini tanımlasa da arka planda daha gizli bir sembolizm var diyebiliriz çünkü Eric Barone sinema sektörüyle içli dışlı bir sporcu. Pek çok filmde (Taxi, Taxi 2, Highlander, Lucy vs) dublörlük yapmış ve hala da yeni projelerde yer alıyor. Bisikletçinin bu yanı, lakabına yansıyor. Fransız film yönetmeni Albert Lamorisse’in kültler arasına girmiş 1956 yapımı “La Ballon rouge (kırmızı balon)” film ismine göndermede bulunmuş oluyor ve içindeki sinema aşkı da ortaya çıkıyor sporcunun böylece.

Dağ bisikletine ilk defa 1994 yılında başlayan Eric Barone birkaç yarıştan sonra iki defa Avrupa ve Dünya MTB İniş Master kategorisinde birinci oldu. Hız tutkusu da bu ödüllerden sonra gelişmeye başladı zaten. Pek çok hız rekorundan sonra 2000 yılında karlı zeminde Les Arcs’da ulaştığı saatte 222,22 kilometrelik efsanevi hızla Dünya rekorunu kırmış oldu.

2002 yılında Cerro Negro, Nikaragua’da volkanik arazide yaptığı hız denemeleri sırasında 170 km/s’lik hızla çok feci bir kaza geçirdi. Kazanın faturası sporcu için oldukça ağır oldu: İki omuzda da yırtık, uyluk kemiğinde ve 6 kaburga kemiğinde kırık, elde enfeksiyon ve irili ufaklı pek çok yaralanma. Yaşadığı yaşam tarzı ve sporcu kimliği sayesinde iyileşmesi sadece vakitle ilgili bir sorundu. Ama tüm bu sakatlıklardan daha kötü olan şey Eric Barone’un kaza yapmaktan korkar hale gelmesiydi. Kazadan sonra 8 yıl boyunca hiçbir şekilde bisiklete binmedi. Uzun bir fiziksel ve zihinsel süreç yaşadı korkusundan tam anlamıyla kurtulabilmek için.

ericebarone1

2012 yılında tutkusuna geri dönmeye karar verdi ve Les Arcs’da Scott Gambler marka seri üretim bir bisikletle saatte 201 kilometre hıza ulaştı. Öz güveni yerine gelmişti ve artık “La Baron Rouge” tekrar iş başındaydı. Yıl 2012 olduğunda 2000 yılında kırılmış olan kendine ait rekoru geliştirmek istiyordu ve bunun için çalışma arkadaşları, mühendisler ve markalardan oluşan bir ekiple tekrar işe koyuldu. Sadece durmanın bile etkileyici olduğu en dik noktalardan aşağıya kadar son sürat bisiklet sürdü 2015 yılına kadar. Rekorunu geliştiremedi bu süreçte ama performansı oldukça etkiliydi.

ericbarone5

Sonunda 2015 yılında yepyeni bir bisikletle geri döndü. Bisikleti yeni bir aerodinamik karbon gövdeye sahipti. Arka teker 29 inç, ön teker ise 27,5 inç. Bisikletin jantları, freni, süspansiyonu yani kısacası her bir parçası özel olarak geliştirilmişti. Aerodinamik uzmanlarından ve onların rüzgar tünellerinden rekora hazırlık aşamasında oldukça faydalanıldı. 8 aylık çok sıkı bir çalışmanın ardından artık Eric Barone’un bisikleti Sunn çok özel bir bisiklet haline gelmişti. Bütün Barone Takımı hava şartları ve karın durumu hesaplanılarak rekor denemesi için kararlaştırılmış optimum şartlara sahip tarihten on gün önce Vars bölgesine gelip çalışmalara koyuldular. Kararlaştırılan gün geldiğinde rüzgarın açık havada bile oldukça sert esmesine rağmen bir kaç ön denemeden sonra rekor denemesinin yapılmasına karar verildi ve Eric Barone yolculuğuna başladı. Olumsuz hava gelişmelerine rağmen Eric Barone rekorunu 1 km geliştirerek kendine ait rekoru kırmış oldu.

ericbarone4

Tüm zor süreçlere rağmen planlı ve azimli bir çalışma başarıyı getirmiş oldu. Aslında Eric Barone’dan yeni rekor sporcu bisiklet binmeye tekrar karar verdiğinde gelmişti ve belki de biz sadece zamanın dolmasını bekledik.