Fransa Bisiklet Turu

peter-sagan-tour

Fransa Bisiklet Turu 2016 tüm hızıyla başladı. Bu yazımızda birinci ve ikinci etapları birleştirerek bir değerlendirme yazısı hazırladık sizler için. Yarış öncesi genel yazımızı okumak için Tour de France Başlıyor! linkine tıklayarak yazıya ulaşabilirsiniz.

Fransa Bisiklet Turu’nun ilk etabı yürekleri ağza getiren bir gelişmeyle başladı. Sprint etabı olan birinci etapta, bu yarış için sezon boyu çok fazla emek gösteren Tinkoff’un lideri Alberto Contador kaza yaparak başladı. Her ne kadar Trek-Segafredo’nun lideri Fabian Cancellara kendi ağırlığını kullanarak Contador çok fazla zaman kaybı yaşamasın diye peletonu yavaşlatsa da Contador sıkıntılı günler yaşamaya devam ediyor. İkinci etaba kendini iyi hissetmediğini söyleyerek çıkan Contador bu etap da ufak bir kaza geçirdi. Fiziksel sıkıntıları ve bu kazayla birlikte Contador zaman kaybı yaşadı fakat yarışın henüz çok başı. Sakatlıkları hafif atlatırsa Alberto Contador bu yarışı koparabilecek tecrübe ve güce sahip.

İlk etabı birinci tamamlayan Dimension Data bisikletçisi Mark Cavendish ise kariyerinde ilk defa sarı mayo giymeye hak kazandı. Her ne kadar bu mayoyu ikinci etapta korumayı başaramasa da özellikle tırmanışların az olduğu sprint etaplarında Cavendish ne kadar güçlü ve formda olduğunu göstermiş oldu.

İkinci etap, 4 adet tırmanış kapısına sahip 183 kilometrelik zorlu bir parkurdu. Tırmanış etabı gibi gözükse de sprinterları zorlamayan ve uzun düzlüklere sahip yapısıyla sprint etabı havasında geçti desek abartmış olmayız. Etap içerisinde 4 kişilik kaçış grubu uzun süre ilerde yakalanmadan kalmayı başardı. Yarışın bitmesine 26 kilometre kala kaçış grubu hala 3.30 dakika ana grubun önündeydi. Bitiş çizgisine 8.6 kilometre kala Trek Takımı’ndan Jasper Stuyven atak yaptı. Son bir kilometreye kala yarışı lider götüren Stuyven bitime 1 kilometreden az kala içlerinde Peter Sagan, Julian Alaphilippe, Alejandro Valverde ve Daniel Martin gibi isimlerin bulunduğu bulunduğu grup tarafından yakalanarak geçildi ve etabı Peter Sagan kazandı.Bu etap galibiyetiyle birlikte Sagan sarı mayoyu giymeye de hak kazanmış oldu.

Yazımızın sonuna gelirken 4 isimle ilgili dipnotlar düşmekte fayda var. İlk olarak Richie Porte’dan başlamakta fayda var. Genel klasman adayları arasında olan BMC’nin tecrübeli ismi bitime 4.5 kilometre kala mekanik arıza yaşadığı için epey zaman kaybetti.  Her ne kadar Porte ilerleyen etaplarda bu süreyi kapatabilecek bir isim olsa da kendisini sıkıntıya sokmuş oldu.

Diğer konu ise Marcel Kittel’in kaza yaşaması. Her ne kadar ciddi bir sakatlığı yokmuş gibi gözükse de bu durum 2. etabı etkiledi. Diğer etapları etkileyip etkilemeyeceği ise ilerleyen günlerde belli olacak.

Son konu ise Fabio Aru ve Julian Alaphilippe ile alakalı. Fabio Aru’nun 26 yaşına girmesiyle birlikte beyaz mayo’nun en güçlü adayı Julian Alaphilippe olmuş oldu. Tour de France’a oldukça formda gelen Etixx Quick Step’in genç bisikletçisi bir aksilik çıkmadığı takdirde kolay kolay beyaz mayoyu kaptıracağa benzemiyor.