Geleceğin Teknolojisi

 

 

canyon eco speed 1

Canyon’un gelecek tasarımlarında yer alan Eco Speed gerçekten de geleceğin bisiklet teknolojisini yansıtıyor mu? Bisikletin görüntüsü gerçekten de çağ ötesi bir görünüme sahip. Geleceğe Dönüş serisinde görebileceğimiz türden bir tasarıma sahip. Bu tuhaf tasarıma sahip bisiklet daha doğru bir değişle e-bike aynı zamanda hidrojen yakıtıyla çalışan elektrik motoruna sahip. Diğer pek çok e-bikedan farklı olarak elektrik motoru harici değil dahili yani e-bike’a tam entegre. Yıl 2025 olduğunda böyle bir bisiklete binecek miyiz ya da binmek isteyecek miyiz? İşte bu soruların cevaplarını her zaman ki gibi önümüzdeki süreçte hep birlikte vereceğiz.

canyon-eco-speed-4

Eco Speed konsepti 2014 yılında Alexander Forst’un “Geleceğin e-bike dizaynı” üzerine çalışmasıyla başlamış. Canyon, projeye sponsor olarak çalışmanın ortağı haline gelmiş. E-bike, yakıt hücresi olarak hidrojeni kullanmayı planlıyor. Hidrojenle oksijenin karışımından elde edilecek 500 wattlık bir itiş gücü elde edileceği var sayılıyor Eco Speed sunumunda.

canyon-eco-speed-5

Bu tarz hidrojen ve oksijen karışımından güç alan elektrik motoru teknolojisi alternatif enerji kaynağıyla çalışması planlanan bazı araba modelleri için de üzerinde çalışmalar yürütülen bir sistem. Bu sistemin cazip olmasının altında yatan ana sebepleri düşük maliyetli olması ve geri dönüştürülebilir olması. Geleceğin Teknolojisi olarak adlandırabileceğimiz sistem her ne kadar bizleri çok heyecanlandırsa da bu uygulamaların bisikletlerde kullanılabilir hale gelmesi için çok uzun yıllar var gibi gözüküyor.

canyon-eco-speed-6

E-bike için aerodinamik yapı da çok önemli haliyle. Enerji tasarrufu için bu kadar fazla uğraşılırken hava sürtünmesine feda edilen her enerji büyük bir israf haline geliyor. Özet olarak bisikletin her parçasında kullanılan malzeme ve tasarım oldukça önemli.