Giro d’Italia

İtalya Turu ya da esas adıyla “Giro d’Italia”, bisiklet severlerin şu sıralarda an be an takip ettiği heyecan verici büyük bir organizasyon. Her ne kadar Giro d’Italia da olsa bazı yıllarda tura başka ülkelerde start veriliyor. Örneğin 2016 yılının başlangıç işareti Hollanda’da verilecek.

giroditalia1

Tarihine şöyle bir bakacak olursak ilk Giro d’Italia 1909 yılında düzenlenmiş. Yarış 1908 yılının Ağustos ayında La Gazetta dello Sport’un ilk sayfasında duyurulmuş. 1909 Mayısında da yarış gerçekleştirilmiş. Giro d’Italia organizasyonuna ruhunu veren ve ortaya çıkmasındaki en büyük etkenlerden biri Tour de France, iki organizasyonun da hakkında yazılacak çok şey var. Bu kadar uzun süredir devam eden organizasyonların tarihçesinin hakkını tek bir yazıyla vermek imkansız. O yüzden belgesel niteliği taşıyacak yazılarımızı ilerleyen zamanlara bırakıp Giro d’Italia’da neler olmakta bir göz gezdirelim.

Giro d’Italia bu yıl 50.kez düzenleniyor. Start, San Lorenzo Al Mare’de verildi. Bitiş çizgisi Milan’da yer alıyor. 21 aşamalık bir organizasyon. İki günlük dinlenme süresiyle birlikte toplamda 23 gün sürüyor. Şu ana kadar iki etabı geçildi. Birinci aşama San Lorenzo’dan San Remo’ya kadar devam eden 17.6 kmlik bir parkur. Parkurun kategorisi zamana karşı takım yarışı. Birinci etabı Orica-GreenEdge Takımı kazandı. İkinci etap Albenga-Genoa arasında 173 kmlik düz arazi kategorisinde gerçekleşti. Bu etabı Team Sky’dan Elia Viviani kazandı.

giroditalia2

Giro d’Italia 23 günlük uzun bir maraton. Bu maraton boyunca etap galipleri ve organizasyonun bilinmeye değer başka yanlarıyla birlikte sizlerle olacağız.