Halfbike ve Jivr Bike

Bu yazımızda sizleri teknoloji harikası iki ürün ile tanıştıracağız. Bu iki ürün Halfbike ve Jivr Bike. İlerleyen teknoloji ve yaratıcı tasarımlar dünya çapında birbiriyle buluşmaya son hız devam ediyor. Tek düzelikten kurtulmak isteyen girişimciler ortaya koydukları yeni vizyonlarla bizleri tanıştırmaya devam ediyorlar. Sizler bu sefer bizleri heyecanlandıran ve merak uyandıran sizlerin de ilgisini çekeceğini düşündüğümüz teknoloji harikası Halfbike ve Jivr Bike ile buluşturuyoruz.

1-Halfbike

Halfbike sizlerle tanıştaracağımız teknoloji harikası üç ürünün ilki. Halkbike’ın belli bir kategoriye sokmak aslında oldukça zor. Bisiklet, scooter ve kaykayı’ın birleşimi diyebiliriz. 155 cm ile 195 cm boy aralğında ve 95 kiloya kadar vücut ölçülerine sahip herkesin çok rahatlıkla kullanabileceği bir ürün. Halfbike katlanabilir olarak tasarlanmış ve alüminyum malzemeden yapıldığı için gayet hafif. Halfbike sadece 8.2 kilo. Kullanımını öğrenmek gayet kolay, gerekli pratik yaptıktan sonra binilmesi gayet kolay hale geliyor. Arka tekerleklerin orada bulunan süspansiyonlar sayesinde belli ölçülerde yan yatabiliyor Halfbike ve bu özellik de üzerindeki kullanıcıya esnek bir kullanış imkanı sunuyor. Şu an için Avrupa Kıtası çapında verilen ön siparişler müşterilere aralık ayında teslim ediliyor. Altı farklı renkte tercih yapabiliyorsunuz. Halfbike şu anda 499€’dan başlayan sitesinde satışta.

2-JIVR Bike

Jivr bike gerçekten ürünün ortaya çıkış aşamasından itibaren oldukça heyecan verici bir girişim. Ürünün ortaya çıkış hikayesi de oldukça ilginç. Kurucular Londra Üniversitesi’nde master eğitimi sırasında en iyi şehir aracı araştırması için kolları sıvamışlar. Bu araştırma sırasında da Jivr Bike fikri ortaya çıkmış. Kickstarter üzerinden aldığı bağışlar sayesinde de proje ivme kazanmış, aylarca süren tasarım ve prototip çalışmalarından sonra ürün son halini almış. Projenin yeni amacı seri üretime geçebilmek.

Jivr Bike’ın özellikleri ise oldukça ilgi çekici. Bisiklet konseptinde bir ürün olmasına rağmen Jivr Bike’da zincir kullanılmamış. Zincirsiz nasıl çalıştığı hakkında net bir fikrimiz yok çünkü ticari sır olduğu için açıklanmıyor. Dört hamlede ve kısa sürede katlanıyor ve katlanmış hali de oldukça kolay taşınabilir. 15 kilo civarı bir ağırlığa sahip olan Jivr Bike aynı zamanda yazılımsal desteğe de sahip. Akıllı telefonunuza yüklediğiniz uygulaması sayesinde bisikletin tüm elektronik aksamını telefonun aracılığıyla kullanabiliyorsunuz. Aynı zamanda elektrikli bisiklet olan Jivr Bike’ın bataryası bir buçuk saatte şarj oluyor ve tam dolu batarya sizi yol durumuna bağlı olmak üzere 25 ile 30 kilometre yol kat etmenizi sağlayabiliyor. Bisiklet üzerinde ulaşabildiğiniz maksimum hız ise saatte 30 kilometre.