İsveç ve Elektrikli Araçlar

Özellikle batıda temiz trafik için çalışmalar devam ediyor. Ülkemizde yerli ve elektrikli araç atılımıyla birlikte temiz trafik, yenilenebilir enerji kullanımı bir atağa kalktı diyebiliriz.  Elektrikli otomobil temiz bir çevre için çok önemli ancak trafik sorunu için tek başına yetersiz. Şehir için elektrikli bisiklet teşviki ise hem hava kirliliğine hem ülke ekonomise hem de trafik sorununa çözüm vaat ediyor. Bu alanda tabi bazı çalışmaları inceyecek ve ülkemize uygun olan modellerden esinleneceğiz. Bunun için “İsveç ve Elektrikli Araçlar” yazımızda çoğunlukla İsveç’e az biraz da İngiltereye bakacağız.

Tüm Dünya çapında şehirler ve ülkeler ciddi bir problemle karşı karışıya. Ulaşım araçlarındaki yakıt tüketimi benzin kalitesindeki tüm düzenlemelere ve motor modifikasyonlarına rağmen hala Dünya açısından ciddi bir kirlilik oluşturmakta. Adeta havamızı zehirlemekte.

Bu kirliliğe dur demenin tartışmasız en iyi çözüm çevreci kaynakları kullanarak iş yapan şirket modellerini desteklemekte ve halkı elektrikli araçlara yönlendirmekte. Tabi ki sadece destek ve yönlendirmeyle olmaz bu işler. Aynı zamanda bu tarz iş modelleri ve araç kullanımları için de gerekli alt yapı oluşturulmalı. Ülkemiz özellikle yakın dönem içerisinde “yerli otomobil” projesiyle birlikte çevreci ulaşım hamlesinde bulundu. Bu umut verici projenin nasıl sonuçlanacağını ise yakın gelecekte göreceğiz.

Yapılan araştırmalarda elektrikli araçların kullanımının yaygınlaşması karbon emisyonunun da azaltacağını göstermekte.

Şunu da belirtmemiz gerekir ki özellikle elektrikli bisiklet için şehirlerde gerekli trafik güvenliği ve ulaşım rahatlığı sağlanırsa hem hava kirliliğinden hem de trafik çilesinden yılın yaklaşık 5 ayı kurtulabiliriz. Zira ülkemizin iklim şartları ve genç nüfus yoğunluğu bu duruma el vermekte.

İsveç’te Elektrikli Taşıtlarla İlgili İstatistikler

Elektrikli araçlı kullanımında İsveç büyük bir sıçrama gösterdi. Biraz istatistiklerden bahsedelim:

  • 2017 yılında yaklaşık 4.000 elektrikli araç satıldı İsveç’te. Bu rakam demek oluyor ki elektrikli araç satışında geçen yıla oranla %77’lik bir artış yaşanmış.
  • Hükümet, çıkardığı bir yasayla yaklaşık 2,200$’ın üzerindeki elektrikli bisilet alımı yapan kişilere, satın aldıkları ürünün ücretinin %25’ni karşılayacağını açıkladı. Geçen 3 yılda bu destekten 114 milyon dolar yardım sağlandı.
  • İsveç’te belkide aklınıza gelmeyecek bir problem var. O problem de şu; elektirikli araç satışındaki artışa rağmen alt yapı yetersiz. Bununla ilgili de hükümet evde şarj ünitesi kuranlara, harcadıkları masrafın yarısını hibe ederek yardımda bulunuyor.

Yardımlar ise şu şekilde oluyor. Örneğin önce siz gidip kendi paranızla elektrikli bisikletinizi yani e-bike’nızı alıyorsunuz. Daha sonrasında bu durumu bildiriyorsunuz. Devlet size hibe yardımını bir çek göndererek gerçekleştiriyor.

Diğer Ülkelerde Durum Ne?

Örneğin İngiltere’de de e-bike’lara karşı benzer teşvikler var. Bunun yanı sıra lojistik araçlarından kaynaklanan sıkıntıları azaltmak için de Kargo tipi bisikletlere teşvik söz konusu.

Derleme: Burak Candan

Kaynak: https://electricbikereport.com/electric-bike-grant-gets-great-response-from-swedish-public/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir