İtalya Bisiklet Turu Etap 10

Bob-Jungels-660x440

İtalya Bisiklet Turu serüveninde 10. etabı geride bıraktık. İtalya Bisiklet Turu Etap 10, orta düzey tırmanış yani dağ etabıydı. Her ne kadar orta düzey olarak geçse de kategorize tırmanışların ve eğimlerin çok sert seyrettiği bir etap oldu. Yarış üç kişilik kaçış grubuyla başladı, fakat bir süre sonra sayı ikiye indi. Bu kaçış grubu Lampre-Merida’dan Przemyslaw Niemiec ve Movistar’dan Giovanni Visconti’den ibaret oldu. Niemiec’in gücüne 52. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’ndan aşinayız, Visconti ise Giro d’Italia 2015’de yarış sonunda mavi formayı kazanan yani tırmanış alanında kendini ispat etmiş bir isim. Böyle güçlü bir ikilinin az da olsa yarışın sonuna kadar yerleri koruyabilecekleri akıllara gelse de bu gerçekleşmedi. Yarışın devamında bu ikili daha kalabalık bir kaçış grubu tarafından yakalandı. Yarışın bitişine 18 kilometre kala  Team Giant-Alpecin’den Georg Preidler kaçış grubundan ayrılarak atak gerçekleştirse de nefesi bu çıkışını sürdürmeye yetmedi. Bu noktadan sonra 3 kişiden oluşan yeni bir kaçış grubu oluştu. Yeni kaçış grubunun üyeleri ise şöyleydi:

  • Damiano Cunego (Nippo-Vini Fantini)
  • Giulio Ciccone (Bardiani CSF)
  • Stefano Pirazzi (Bardiani CSF)

Bu üçlüyü yakalamak için Movistar’dan Andrey Amador ve Giovanni Visconti’nin atağı gerçekleşti. Bu atak arkadaki kalabalık gruptan ikinci kopuş oldu. O sırada ise 18 kilometre kala Michele Scarponi’nin çektiği Astana Takımı tempo yaparak pembe formanın Nibali’ye geçmesi için uğraş veriyordu. Fakat bu etapta beklenildiği üzere pembe forma Vincenzo Nibali’nin sırtına geçmedi çünkü çok da alışık olmadığımız bir durum meydana geldi. Amador’un etabı alamayacağı tahmin edilse de, gösterdiği yüksek performans ve elde edeceği derece sonucunda pembe formayı ele geçirebilirdi. Bunu bilen Etixx Quick Step farklı bir strateji sergiledi. 10. etaba üzerinde pembe mayo ile çıkan Gianluca Brambelli oldukça zorlanmasına ve pembe forma kapışmasının gerçekleştiği Nibali-Valverde grubundan geriye düşse de adeta canını dişine takarak tekrar grubu yakaladı ve genç bisikletçi Bob Jungels’i çekmeye başladı. Taşıyabildiği kadar Bob Jungels’i taşıdıktan sonra 1,7 kilometre kala kenara çekilerek işi Jungels’e bıraktı. Bob Jungels, göz dolduran bir performans sergileyerek etap sonunda elde ettiği genel klasman derecesiyle Amador’un ve Nibali’nin avucunun içinden pembe mayoyu çekerek üstüne geçirmeyi başardı.

Giro d’Italia 10. etabı ise Bardiani CSF Takımı’nın 94 doğumlu bisikletçisi Giulio Ciccone kazandı. Ciccone daha önce genç klasmanda iyi tırmanış dereceleri elde etse de ilk profesyonel yarışında ve ilk büyük tur tecrübesinde etap kazanarak şahane bir işe imza atmış oldu.

İtalya Bisiklet Turu Etap 10 sonunda forma dağılımı ise şöyle:

Pembe Forma: Bob Jungels (Etixx Quick Step)

Kırmızı Forma: Andre Greipel (Lotto Soudal)

Mavi Forma: Damiano Cunego (Nippi-Vini Fantini)

Beyaz Forma: Bob Jungels (Etixx Quick Step)