İtalya Bisiklet Turu Etap 11

160518-Giro-11^t-Ulissi-vince-660x440

İtalya Bisiklet Turu 11. Etap, orta düzey bir tırmanış etabıydı. Yarış ritmini kazanmaya başladığı için artık etaplara bakarak öne çıkabilecek takımlar hakkında da yorumlar yapabiliyoruz. İtalya Bisiklet Turu’nun bu etabı Modena-Asolo arasını kapsayan 217 kilometrelik bir tırmanış parkuruydu ve tırmanış için işine girer girmez akıllara Lampre Merida ve Movistar gibi takımlar geldi. Yarışın sonu da akla gelen bu ihtimallerin ne kadar doğru olduğunu bizlere kanıtladı. Lampre Merida Takımı’ndan Diego Ulissi Giro d’Italia’da ikinci etap galibiyetine uzandı. Ulissi, yarış sonrası yaptığı açıklamada “körün istediği bir göz, Allah verdi iki göz” dercesine aslında İtalya’ya gelirken bir etap galibiyeti beklediğini ancak takım ikinci etabını kazandığı için çok mutlu olduğunu söyledi. Başarısı için çalışan takım arkadaşları Sacha Modolo’ya ve Valerio Conti’ye teşekkür etti.

On birinci etap sonlarına doğru oldukça heyecanlı bir hal aldı. Son düzlüğe Diego Ulissi, Andrey Amador ve Bob Jungels birlikte geldiler. Ulissi etap birinciliğini elde ederken Amador ikinci, Jungels ise üçüncü oldu. Diego Ulissi ve Andrey Amador’un atağına cevap vermeyi başaran Jungels böylece 11.etap sonunda pembe formasını korumayı başardı. Bu durumla ilgili Jungels, yarış boyunca Movistar yarışçısı Amador’un atağını beklediğini bu atak geldiğinde de mücadeleye hazır bir şekilde atağına karşılık verdiğini söyledi. Zaman primleriyle birlikte Amador’un aradaki süreyi eritmesiyle ilgili duruma ise şimdilik fark kapanıyor ama belki ilerleyen etaplarda bu farkı tekrar açabilirim diyerek cevap verdi.

Bu etap zaferiyle birlikte Ulissi, kırmız mayo yarışında önemli bir konuma, üçüncülüğe yükseldi. Yarış stratejisinde kırmızı mayo liderliği varsa Ulissi şu an için önemli bir aday. Yarışın seyrinde gerçekleşen notlardan biri de yaşanan kaza. Kaza şu ya da bu şekilde yarışın kaderini etkiledi ama bu kazalar maalesef bisiklet yarışının doğasında yer alan bir şey. Bir başka dipnot ise yarışın başından beri kendinden söz ettirmeyi başaran Tom Dumoulin’in yarıştan ayrılışı oldu. İkinci zamana karşı etabından beri kalça sakatlığından muzdarip olduğunu söyleyen Dumoulin, iyileşememesi sonucu yarıştan ayrıldı. Böylelikle Giant Alpecin de yarışçı kaybeden bisiklet takımları listesindeki yerini aldı.