İtalya Bisiklet Turu Etap 12

Andre Greipel

İtalya Bisiklet Turu Etap 12, diğer etaplara kıyasla daha düşük tempoda geçti. Temponun düşük geçmesinde ve daha az heyecanlı bir etap olmasının altında ise şu iki sebep vardı:

  • Yağışlı hava koşulları
  • Bitişe yakın kısımdaki zaman primlerinin kaldırılması

Hava koşullarına değinmek gerekirse yağışın çok büyük bir kısmı yoğun bir yağmur altında geçildi. Bu da bisikletçilerin tedbirli davranmasını ve temponun düşmesini beraberinde getirdi. Zemin kaygan olma ihtimali ve bisikletçilerin bitiş çizgisinden 3 kere geçerek yarışı tamamlayacakları son kısmın oldukça virajlı olması organizatörleri tedbirli davranmaya itti. Eğer zaman primleri kaldırılmasaydı peloton bu noktalarda oldukça hızlı geçerek puan toplamaya çalışacaktı. Bu da tatsız kazalara neden olabilirdi. Bu ihtimali ortadan kaldırmak için zaman primleri kaldırıldı. Böylece pembe mayo yarışı olmadığı için de pembe mayo grubunda ekstradan bir atak gelmedi. Bu da yarışın heyecanını biraz düşürmüş oldu ister istemez.

Giro d’Italia 12. etap Noale-Bibione arasındaki 182 kilometrelik parkuru kapsayan bir sprint etabıydı. Hal böyle olunca gözler Lampre Merida ve Lotto-Soudal takımlarına döndü. Kırmızı mayo sahibi Andre Greipel yarışa favori olarak çıktı.Yarışın başından itibaren BMC Racing Team’den Daniel Oss ve Bardiani CSF’den Maestri kaçış grubunda olsa da Lotto-Soudal’ın tempo verdiği grup tarafından bu kaçış grubu yutuldu.

Etap öncesi Lotto-Soudal sportif direktörü takımının son düzlükte eğer 4-5 kişi yer alabilirse Greipel’in etabı alabileceğini söyledi. Yarış tam olarak onun dediği gibi seyretti. Lotto-Soudal son düzlüğe girilmeden daha takım trenini oluşturarak Andre Greipel’in sprinte kalkması gereken noktaya kadar gayet güzel taşıyarak Greipel’in Giro d’Italia 2016’da 3. zaferini kazanmasını sağladı.

Greipel, yoğun sezon temposunu göstererek bu etap sonrasında İtalya’dan ve yarıştan ayrılacağını söyledi. Bu durumda Trek-Segafredo Takımı’nın yarışçısı Giacomo Nizzolo kırmızı mayo sahibi oldu.