İtalya Bisiklet Turu Etap 13

mikel-nieve-zaferi

İtalya Bisiklet Turu Etap 13 bir tırmanış etabıydı ve pek çok bisikletçiyi zorladı. Bu etap hakkında çok fazla notumuz var. Olabildiğince atlamadan ama detaylara da boğmadan yazmaya çalışacağız. Giro d’Italia 13. Etap Palmanova-Cividale del Friuli arasındaki 170 kilometrelik orta düzey dağ etabıydı. Kategorize tırmanışları olan etapta yarışın son 77 kilometresine gelene kadar IAM Cycling’den Stefan Denifl liderliği sürdürdü. Daha sonra Stefan Denifl kaçış grubuna katıldı.

Kaçış grubundan ilk kopma 35 kilometre kala Cannondale Takımı’ndan Joe Dombrowski ve Team Sky yarışçısı Mikel Nieve tarafından geldi. Bu sırada pembe mayonun içinde bulunduğu peleton’da da hareketlenmeler vardı. Astana Takımı başı çekmeye başlayarak tempoyu artırdı. Bu da peletondaki bisikletçileri zorlamaya başladı. Bir kaç kilometre sonra ise Movistarlı Giovanni Visconti’nin atağına şahit olduk. Nieve’nin temposuna ayak uyduramayan Dombrowski düşüşe geçerken ilk ikiyi Nieve ve Visconti oluşturdu. Etabı Nieve birinci, Visconti ise ikinci bitirdi. Bu arada Visconti ne kadar güçlü bir bisikletçi olduğunu bizlere yine kanıtladı. Zira Visconti bir tırmanış kapısında Damiano Cunego’yu geçerken düşmesine ve daha sonra medikal yardım almasına rağmen yarışı bırakmayarak ikinciliği kazanmayı başardı. Tabi bu düşüşün Visconti’yi önümüzdeki etaplarda etkileyip etkilemeyeceğini hep birlikte göreceğiz.

Pembe Mayo Grubu’nun temposu artarken 17,6 kilometre kala Bob Jungels’in geride kalmaya başladığını görmeye başladık. Vücut dili Jungels’i ele veriyordu ve etap sonunda pembe mayonun el değiştireceğini netleşmeye başlamıştı. Çünkü Jungels’in en yakın rakipleri Andrey Amador ve Vincenzo Nibali oldukça güçlü gözüküyorlardı. Yarışın bitmesine 14 kilometre kala Amador’un ve Nibali’nin karşılıklı ataklarına tanıklık ettik. Bu ataklar son düzlüğe kadar devam etti. Ama sprint konusunda Nibali, Amador’dan daha iyi olduğunu göstererek etabı ondan çok daha önde bitirdi ve 3. oldu. Nibali üçüncü bitirmesine rağmen pembe mayo şimdilik Amador’un oldu.

Etabı kazanan Mikel Nieve yaptığı açıklamada Landa’nın yarış dışında kalmasından dolayı morallerinin bozuk olduğunu ve bu havayı biraz da olsa dağıtmak için etaplar kazanmak istediklerini, bunu da ilk kendisi başardığı için mutlu olduğunu söyledi. Etap sonrası bir başka açıklama ise Andrey Amador’dan geldi. Amador, kendisini sürekli destekleyen Kosta Rikalı vatandaşlarına pembe formayı hediye ettiğini söyledi. Andrey Amador, Giro d’Italia’yı kazanan ilk Kosta Rikalı bisikletçi.

Dipnot olarak belirtmemiz lazım ki genel klasman liderliği için güçlü adaylıkları olan başka bisikletçiler de mevcut. Onları da buraya not düşmemizde fayda var:

  • İlnur Zakarin (Team Katusha)
  • Rafal Majka (Tinkoff)
  • Steven Kruijswijk (Lotto NL Jumbo)