İtalya Bisiklet Turu Etap 14

lotto-pembe-mayo

İtalya Bisiklet Turu Etap 14 Alpago-Corvara arasındaki 210 kilometrelik tırmanış etabıydı. Zorlu bir tırmanış etabı olması sebebiyle yarış 37 kişilik bir kaçış grubuyla başladı ve yarışın lideri sıkça değişti. 172 kişi başlayan yarış 5 bisikletçinin yarışı bırakmasıyla 167 kişi olarak tamamlandı. Yarışı bırakan bisikletçilerin adını ve takımlarını yazımızın sonunda bulabilirsiniz. Genel klasman için oldukça önemli olan bu etapta sadece pembe mayonun sahibi değişirken sürpriz durumlar da yaşandı.

Yarışta 6 adet kategorize tırmanış vardı ve eğimin %19’u gördüğü tırmanışlara tanıklık ettik. Bu etap hemen genel klasman için hem de mavi mayoyu hedefleyen bisikletçiler için çok önemliydi. Durum böyle olunca tırmanışçılar ve genel klasmancılar arasında çetin bir mücadele gerçekleşti. Etabın ne kadar zorluğu olduğuna dair örnek vermemiz gerekirse bu parkurda bir bisikletçinin ortalama 6.000 kaloriye yakın enerji harcayacağı hesaplanarak besin takviyeleri hazırlandı.

Yarışın can alıcı noktalarından birisi 44,6 kilometre kala beyaz mayo lideri Etixx Quick Step yarışçısı Bob Jungels’in Astana Takımı’nın yaptığı atağa karşılık veremeyerek geride kalması oldu. Bu durum etap sonunda Jungels’İn pembe mayoyu alamayacağını kanıtlıyordu bize. Bu durumun yaşanmasından çok kısa bir süre sonra ise bitiş çizgisine 42,8 kilometre kala pembe mayo sahibi Andrey Amador düşüşe geçti. Her ne kadar 29 kilometre kala inişin verdiği ivmeyle birlikte yakalasa da genel klasman grubunu, gösterdiği performans ve etap süresi pembe mayoyu korumasına yetmedi.

Vincenzo Nibali ve Michele Scarponi öncülüğündeki ana grupta ise 27 kilometre kala Nibali tarafından beklenmeyen bir atak başladı. Her ne kadar Nibali atağı başlatsa da, Nibali’nin atağına karşılık veren Orica-GreenEdge’den Esteban Chaves (Kolombiya) ve Lotto NL Jumbo’dan Steven Kruijswijk (Hollanda) köpek balığı lakaplı İtalyan bisikletçi Nibali’yi yakaladılar ve daha sonra da geçmeyi başardılar.

Kurijswijk ve Chaves ikilisi daha sonrasında en önde yer alan Team Giant-Alpecin’den Georg Preidler (Avusturya) ve BMC’den Darwin Atapuma (Kolombiya)’yı geçmeyi başardılar ve Kurijswijk ikinci, Chaves ise birinci sırada bitirdi yarışı. Kurijswijk’in etap sonunda elde ettiği derece ona Giro d’Italia 14. etap sonunda pembe mayoyu getirdi. Yarışı tamamlayamayan Yarışçılar ise şöyle:

  • Arnaud Demare (FDJ)
  • Mattihias Brandle (IAM)
  • Przemyslaw Niemiec (Lampre-Merida)
  • Bert De Backer (Giant-Alpecin)
  • Ryder Hesjedal (Trek-Segafredo)