İtalya Bisiklet Turu Etap 16

lidersteven

İtalya Bisiklet Turu Etap 16, “Pembe için savaş!” mottosuyla izlemeye başladığımız Giro d’Italia 2016 macerasında genel klasmanda gözü olan bisikletçiler için oldukça önemli bir etaptı. Giro d’Italia 16. etabın tamamlanmasıyla yarışta artık geri sayım başladı. Önümüzde 2 sprint, 1 orta düzey dağ etabı ve iki adette dağ etabı kaldı. Geçtiğimiz son etap da Brixen-Andola arasını kapsayan 132 kilometrelik bir orta düzey tırmanış (dağ) etabıydı. Bu etap sonunda formalarda bir değişiklik yaşanmasa da pembe forma ve kırmızı forma mücadelesi iyice kızıştı.

Bu yazımızın başında öncelikle bir öz eleştiri yapmamızda fayda var. Her ne kadar İtalya Bisiklet Turu Etap 13 yazımızda dipnot olarak genel klasmanın kuvvetli adayları arasında İlnur Zakarin ve Steven Kruijswijk’i göstersek de, bu iki bisikletçi dipnot olarak yazılmanın çok daha ötesinde bisikletçiler olduklarını gösterdiler. Bir başka hatamız ise Giro d’Italia Sohbetleri videolarında Nibali-Jungels tüneline girerek maalesef Zakarin’in ve Kruijswijk’in hakkını veremememiz. Alejandro Valverde ise belki de en çok hakkını yediğimiz bisikletçi. Zira Movistar’ın karışık stratejisi, Amador’un ve Visconti’nin sıkça inisiyatif alması sonucu bizi Valverde ekseninden oldukça uzaklaştırdı.

Bu eleştirilere değindikten sonra etapla ilgili öne çıkanlarla yazımıza devam ediyoruz. Yarışın son 15 kilometresi yarışın kaderi için oldukça belirleyici oldu. Son 15 kilometreye Valverde-Zakarin-Kruijswijk üçlüsü lider girerken arkalarında Pozzovivo, Jungels, Majka, Nibali, Chaves, Ulissi ve Lopez Garcia’nın olduğu grup vardı. Lider grubun (öndeki üçlü) %8,4 eğime gelindiğinde bile ortalama hızlarının saatte ortalama 45 kilometrenin altına düşmemesi, neredeyse hiçbirinin bezgin bir ifade sergilememesi bu grubun ilk üçü oluşturacağı konusundaki fikirleri kuvvetlendirdi. Yarışı da zaten bu üç bisikletçi ilk üçte bitirdi. Sıralama ise şu şekilde:

  1. Alejandro Valverde (Movistar)
  2. Steven Kruijswijk (Lotto NL Jumbo)
  3. İlnur Zakarin (Team Katusha)

Nibali ikinci grupta devam ederken yarışın bitmesine 9,4 kilometre kala Esteban Chaves’in (OricaGreen-Edge) başlattığı atağa karşılık veremeyerek Pozzovivo ile birlikte arkada kaldı.

Etap sonunda Kruijswijk ikinci olarak pembe formayı korudu ve 16. etabı da genel klasman lideri olarak tamamladı. İlerleyen etaplarda daha heyecanlı yarışlar bizi bekliyor. Çünkü zaman kayıplarına rağmen şu an 4. olan Vincenzo Nibali ile lider arasında 4’43” saniyelik bir fark var sadece. Esteban Chaves 3’00” dakika farkla ikinci, Valverde ise 3’23” saniye farkla 3. durumda şuan.

Diğer bir nokta ise kırmızı forma yarışındaki durum. Lampre-Merida’dan Diego Ulissi bu etabı 4. bitirerek puan klasman lideri Giacomo Nizzolo (Trek-Segafredo) ile puan farkını 8’e indirdi.