İtalya Bisiklet Turu Etap 17

roger-kluge

Giro d’Italia’da geri sayım devam ediyor. İtalya Bisiklet Turu Etap 17 ile birlikte her ne kadar Lotto NL Jumbo’dan Steven Kruijswijk pembe mayonun en büyük adayı olsa da hala yarış sürprizlere gebe. Çünkü artık final etabına kadar kolay etap yok. Önümüzdeki 3 etaptan ikisi tırmanış biri ise orta düzey tırmanış etabı. Geçtiğimiz Giro d’Italia 17. etap ise Molveno-Cassano d’Adda arasındaki 196 kilometrelik sprint parkuruydu. Artık Giro’da sprint etapları bir nebze daha az heyecanlı geçiyor diyebiliriz. Marcel Kittel, Andre Greipel gibi isimlerin yarışı bırakması bu heyecan düşüşündeki en büyük sebeplerden biri.

Yukarıda belirttiğimize sebeplerden dolayı 17. etap çok büyük bir heyecana sahne olmadı. Bitiş çizgisine 100 kilometre kala Daniel Oss, Zupha ve Brutt’un oluşturduğu 3 kişilik bir kaçış grubu vardı. Bitime 23.3 kilometre kala ise başka bir 3 kişilik grup bu grubu yakalayarak kaçış grubunun sayısını 6’ya çıkardı. Yarışın bitmesine 3 kilometre kala ise peleton kaçış grubunu yakalamayı başardı.

Genel klasman yarışını etkilemeyen bu etapta yakında kapanacak olan İsviçre takımı IAM Cycling’ten Alman bisikletçi Roger Kluge etabı birincilikle bitirmeyi başardı. Bunun dışında bu etap öncesi kırmızı forma yarışında ciddi bir rekabet vardı fakat sprint kapılarından ve etap ikinciliğinden topladığı puanlarla Trek-Segafredo takımının yarışçısı Giacomo Nizzolo, Lampre Merida’dan Dieogo Ulissi ile puan farkını açmayı başardı.