İtalya Bisiklet Turu Etap 18

trentin

İtalya Bisiklet Turu Etap 18, Muggio-Pinerolo arası 244 kilometrelik orta düzey tırmanış etabıydı. Giro d’Italia’nın 18. etabı aynı zamanda bisikletçilerin bu sezon Giro’da kat ettiği en uzun mesafeydi. Bundan sonraki 2 etap çok zorlu tırmanış etapları olacağı için genel klasmanda gözü olan bisikletçiler dolayısıyla da pembe mayonun içinde bulunduğu peleton tempoyu fazla artırmadı. Bundan dolayı kaçış grubuyla aradaki süre farkı 12 dakikaya kadar çıktı. Yarışın ortasına gelindiğinde etabın kaçış grubundan bir bisikletçiye gideceği belli oldu.

Ana grupta bazı tırmanış kapılarında pembe mayo sahibi Steven Kruijswijk’i gruptan düşürmek için bir kaç atak denense de Kruijswijk ve takım arkadaşı Enrico Battaglin bu ataklara çok iyi karşılık vererek ana grupta kalmaya devam ettiler. Hal böyle olunca bu etap da pembe mayonun kaderini etkilemedi ve Kruijswijk pembe mayoyu taşımaya devam etti. Gösterdiği performans kolay kolay da bırakacakmış gibi değil.

Yarışın heyecan verici yanı ise Cannondale’den Moreno Moser ve Etixx Quick Step’ten Gianluca Brambilla arasındaki mücadeleydi. Son bir kilometreye kadar Brambilla ve Moser’den birinin kazanacağı düşünülürken Brambilla’nın takım arkadaşı Matteo Trentin arkadan müthiş bir sprint atarak etabı kazanmayı başardı. Etixx’in takım stratejilerinde ne kadar başarılı olduğuna tanıklık etmiş olduk.

Etabın avucunun içinden kayıp gitmesiyle ilgili olarak Moser saçma bir şaka tabirini kullandı. Uzun süre Brambilla’yı kolladığını fakat son 20 metrede Trentin’i anca fark ettiğini belirten Moreno Moser, o dakikadan itibaren de yapabileceği hiçbir şey olmadığını söyledi. Okurlarımıza şunu not düşmemizde fayda var. Aslında Moser’in Trentin’in gelişinden haberdar olması lazım çünkü her bisikletçide takım telsizi var. Telsizden uyarı gelseydi eğer Moser bu tuzağa düşmezdi. Fakat Moser yaptığı açıklamada telsizinin bozulduğunu belirterek bu durumu da açıklığa kavuşturuyor. Uzun süre birlikte sürdükleri için Brambilla bu teknik arızayı fark etmiş, ve bu durum üzerine yarış esnasında bir strateji geliştirmiş olabilir.