İtalya Bisiklet Turu Etap 19

nibali-zaferi

İtalya Bisiklet Turu Etap 19, çok önemli anlara tanıklık eden, Giro d’Italia Tarihi’nde kendine has yeri olacak bir etap oldu. Giro d’Italia 2016’nın 19. etabı, İtalya sınırlarındaki Pinerolo’dan başlayıp Risoul, Fransa’da sona eren 162 kilometrelik tırmanış etabıydı. Etabın içinde “Cima Coppi” yani “Coppi Zirvesi” adında bir ödül de vardı. Coppi Zirvesi Ödülü, efsanevi bisikletçi Fausto Coppi‘nin anısına verilen bir zirve ödülüdür. Bu etapta ödülü Astana Bisiklet Takımı’ndan İtalyan bisikletçi Michele Scarponi aldı.

Etabın bu kadar önemli bir yer tutmasını sağlayan durum ise biraz trajik. Yarışı kopartmaya çalışan Vincenzo Nibali, Esteban Chaves gibi isimlerin ataklarına gayet güzel cevap veren Steven Kruijswijk bitiş çizgisine 49,8 kilometre kala talihsiz bir kaza geçirdi. Dönüş yerine gelen Kruijswijk virajı alamayarak önce kar yığınlarına çarptı daha sonra da takla attı. Çok kısa sürede kendini toparlasa da ardından yaşadığı mekanik arıza ve takım arabasının geç gelmesi sonucu bisikletini geç değiştirebilmesi ona pahalıya mal oldu. Her ne kadar uzun süre Nibali-Chaves grubuyla arasındaki mesafeyi 3 dakika civarında tutmaya başarsa da kazanın etkisiyle bitiş çizgisine 8,9 kilometre kala temposunu daha fazla koruyamayarak süre farkının açılmasına engel olamadı.

Scarponi-Nibali ikisinin sergilediği güzel performans sayesinde Nibali son 9,2 kilometreye gayet rahat geldi. 9,2 kilometre kala Scarponi gruptan ayrıldı ve Nibali kendi stratejisini uygulamaya koyuldu. Ara ara ataklara kalkarak Orica-GreenEdge bisikletçisi Chaves’den kurtulmayı deneyen Nibali bunu 5 kilometre kapısındaki atağıyla başardı ve birincilik ipini göğüsledi. Kruijswijk’in kazası ve Nibali’nin sergilediği muhteşem performans sayesinde yarınki en kritik etap öncesi genel klasman yarışı çok ayrı bir noktaya taşınmış oldu. On dokuzuncu etap sonunda Chaves pembe mayoyu sırtına geçirmeyi başardı fakat puan bonuslarıyla birlikte Nibali sadece 44 saniye farkla 2. durumda.

Etap birinciliğini kazanan Nibali bitiş çizgisini geçtikten sonra göz yaşlarına hakim olamadı. Yaptığı açıklamada duygu dolu olduğunu, Giro’nun kendisi için kolay geçmediğini ama sonuna kadar elinden geleni yapacağını açıkladı ve tüm takım arkadaşlarına teşekkür etti.

Team Katusha yarışçısı İlnur Zakarin ise kazaya karışan bir diğer bisikletçi. Tırmanış zamana karşısından beri bisiklet hakimiyeti konusunda güven vermeyen Zakarin, bu etapta kötü bir kaza geçirerek Giro d’Italia 2016 macerası sonlandırmak zorunda kaldı. Köprücük kemiği kırılan ve omzu sakatlanan bisikletçi umarız bir an önce iyileşir ve yarış hayatına kaldığı yerden devam eder.