İtalya Bisiklet Turu

sampiyonnibali

İtalya Bisiklet Turu 2016 maceramız bugün geçilen son etapla birlikte sona erdi. İlk hafta geçilen etaplar heyecan katsayısı olarak düşük olsa da son haftasıyla birlikte tarihi bir Giro d’Italia macerası oldu diyebiliriz. Son dakikaya kadar tüm dengelerin ne kadar değişken olabileceğini bir kez daha bu yarışta anladık. Bu 21 etaplık uzun maratonu 19. ve 20. etaplarda sergilediği destansı performansla Astana Pro Team’in İtalyan Bisikletçisi Vincenzo Nibali kazandı. 20. etap sonunda pembe mayoyu Orica GreenEdge’in Kolombiyalı bisikletçisi Esteban Chavez’in elinden alan Nibali şampiyonluk kupasını da kaldırmaya hak kazandı.

Yarışın 19. etabına gelindiğinde pembe mayo Lotto NL Jumbo bisikletçisi Steven Kruijswijk’in sırtındaydı. Kruijswijk o kadar güçlü duruyordu, o kadar güzel performans gösteriyordu ki pembe mayonun en kuvvetli adayı oldu bir anda. Ama 19. etapta geçirdiği talihsiz bir kaza, üstüne yaşadığı mekanik arıza sonucunda kaybettiği zaman onu pembe mayodan ettiği gibi podyumun da dışında bıraktı. Ama Kruijswijk, sezonun devamındaki yarışlar için ne kadar kuvvetli bir genel klasmancı olduğunu bizlere gösterdi. Özellikle 20. etaba sakat çıkmasına rağmen gösterdiği performans oldukça göz doyurucuydu. Kruijswijk’in geçirdiği kaza eminiz ki Nibali fanlarını bile üzmüştür. Fakat Kruijswijk açıklamasında da değindiği gibi inişler, virajlar bu sporun doğasında var. Kendi dikkatsizliğinin bedeli pahalıya ödedi. Bu noktada tesellimiz bisikletçinin kalıcı bir sakatlık yaşamayarak kazayı atlatması. Daha uzun bir süre Kruijswijk’in performanslarına tanıklık edebileceğiz.

Podyuma Giro d’Italia 2016 ikincisi olarak çıkan Esteban Chaves ise gerek kişiliği ve karakteri gerekse de sergilediği performansla yarışa damgasını vuran bir diğer isim oldu. Yarışın kazananını belirleyecek 20.etap’a gelindiğinde Chaves çok önemli bir adaydı şampiyonluk için. Pembe mayonun elinden kayıp gitmesine temel olarak iki sebep var diyebiliriz. Bu sebeplerden birisi Nibali’nin Michele Scarponi başta olmak üzere çok iyi takım arkadaşlarına sahip olması. Giro boyunca Nibali’yi çok iyi taşıyan bir takım vardı. Chaves’in takım arkadaşları destek konusunda Nibali’nin takım arkadaşlarından bir tık daha geride kaldı diyebiliriz. Diğer sebep ise Nibali’nin romantik İtalyan yüreği ve ev sahipliği. Vincenzo Nibali’nin bir İtalyan olarak İtalya Turu’nda aldığı desteğin haddi hesabı yoktu. Tabi bu destek bazı noktalarda Nibali üzerinde olumsuz stres de oluşturdu. Fakat Nibali tecrübeli bir isim olduğu için ev sahipliğini sonunda ne yapı edip lehine çevirmeyi başardı. Chaves için bir cümle daha eklememiz gerek. İlerleyen zamanlarda Orica GreenEdge’de olsun ya da olmasın Chaves’in ismini daha sık duyacağımız ise kesin.

Podyumdaki diğer isim ise Movistar’ın İspanyol bisikletçisi Alejandro Valverde oldu. Genel klasmanı üçüncü bitiren bisikletçi Giro d’Italia 2016’ya zaten önemli bir şampiyonluk adayı olarak gelmişti. Genel gözlemlerimiz ve yarışı takip edebildiğimiz kadarıyla söyleyebiliriz ki Valverde’nin 3.lük basamığıyla yetinmesinin altındaki en önemli sebep Movistar’ın dağınık stratejisiydi. Astana Pro Team’in tırmanış ustası Scarponi, yarış boyunca Nibali’ye müthiş destek verirken aynı desteği Giovanni Visconti’den göremedik. Visconti, İtalya Bisiklet Turu’ndaki Movistar takımının tırmanış konusundaki en etkili ismiydi, kariyerinde geçtiğimiz yılki Giro mavi mayo klasman birinciliği de bunun kanıtı. Ne Visconti ne de Andrey Amador’dan gerekli desteğin Valverde’ye gelmediği düşüncesindeyiz. Biraz daha iyi takım stratejisi Movistar’a kupayı getirebilirdi. Zaten Astana’nın takım klasmanı birinciliği ve Nibali’nin takım arkadaşlarına teşekkürleri de bu birinciliğin arkasında ne kadar güçlü bir takım stratejisinin yattığını bizlere ispatlıyor.

İtalya Bisiklet Turu 2016’nın özetini yazdığımız bu yazımızda Etixx Quick Step ve Bob Jungels’e değinmemek olmaz. Vincenzo Nibali’nin şampiyon olacağını ön görmüştük ama bunu büyük bir başarı olarak görmüyoruz. Nibali’nin şampiyonluğu çok tahmin edilebilir bir mevzuydu. Ama Bob Jungels’in beyaz mayoyu alacağını bilmemiz bizim için önemli bir durum teşkil ediyor. Daha yarışın bitmesine 18 etap varken Bob Jungels’in beyaz mayo sahibi olarak Giro’yu bitireceğini doğru bilmemiz önemli bir öngörüydü diyebiliriz. Bob Jungels’in önümüzdeki yıllarda iddialı bir genel klasman yarışçısı olacağı görüşündeyiz. Zamana karşı, tırmanış ve sprint gibi bisiklet yarışlarının her alanındaki becerilerini bu Giro macerasında kanıtlamış oldu.

Giro d’Italia maratonunun bitmesine bir kala yani 20. etabın sonunda gördüğümüz görüntü ise bisiklete dair görmek istediğimiz her şeyin özetiydi. Yarışı bitiş çizgisindeki alanda izleyenler arasında Esteban Chavez’in ailesi de vardı. Chaves’in pembe mayoyu ve şampiyonluğu kaybedeceği kesinleştiği anda Chaves’in annesi göz yaşlarına hakim olamadı. Nibali, bitiş çizgisini geçer geçmez Chaves’in annesinin yanına giderek ona sarılarak teselli etti ve iyi dileklerini sundu. Her ne kadar olumsuz şeyler yaşansa da bisiklet sporunun içinde iyiliğin ve güzelliğin çokça barındığına inanıyoruz.