İtalya Bisiklet Yarışı Etap 6

WELLENS-Tim200pp-e1463077008198-610x350

İtalya Bisiklet Turu izleyenlerini şaşırtmaya devam ediyor. İtalya bisiklet Yarışı Etap 6, Ponte ve Roccaraso arasında 157 kilometre boyunca koşulan orta seviye tırmanış etabıydı. Mayıs ayında olmamıza rağmen kötü hava koşulları sebebiyle yarışın bir kısmını takip edemedik. Etaplarda yayının yapılmasını sağlayan araçlar arasında uçak, helikopter, motor ve otomobil yer almaktadır. Kötü hava koşullarından dolayı uçak ve helikopterin çekim yapmasında sıkıntılar çıktığı için yarışın bir bölümünü izlemekten mahrum kaldık. Fakat şunu söyleyebiliriz ki yarışın izleyebildiğimiz kısımları da yağış ve kaygan zeminden dolayı daha düşük tempoda geçti. Giro d’Italia parkurlarının bazıları bu mevsimde bile bu tarz kış koşullarının yaşanmasına uygun parkurlar. Geçtiğimiz yıllara ait daha çetin kış koşullarına ait fotoğrafları Instagram veya Facebook hesabımızda görebilirsiniz.

Bu etapta uzun süre ana grupta başı çeken bir takım olmadığı için kaçış grubu ve ana grup arasındaki süre farkı bir ara 9 dakika civarına kadar yükseldi. Daha sonrasında Giant-Alpecin, OricaGreen-Edge ve Movistar gibi takımların hafif tempo yapmasıyla bu süre farkı epey kapandı. Daha sonrasında ana grupla arasını iyice açan Lotto-Soudal’in Belçikalı bisikletçisi Tim Wellens etap birinciliğini göğüsledi. Wellens’ın bu etabı kazanması ve kutlama şekli ise Giro tarihi için kayda değer bir olay oldu. Tim Wellens, Wellens ailesinde büyük tur zaferi yaşamayı başaran ikinci isim oldu. Wellens’in amcası da daha önceki tarihlerde tur zaferi yaşamıştı. Tim Wellens’in kutlama şekline gelirsek, bitiş çizgisini geçer geçmez durması ve bisikletini havaya kaldırarak sevinmesi Giro için güzel kareler oluşturdu.

Bunlara ek olarak Kazakistan’ın Astana Takımı’nın bisikletçisi Jakob Fuglsang’ın bu etapta elde ettiği ikincilik onu çok önemli bir noktaya getirdi. Fuglsang son derecesiyle birlikte genel klasmanda kendini ikinciliğe taşımış oldu. Giant-Alpecin takımının görece düşük performansına rağmen Tom Dumoulin kelimenin tam anlamıyla sonuna kadar savaşarak pembe mayoyu korumayı başardı. Yarış sonunda Dumoulin 4. lük derecesi elde ederek pembe formanın Astana takımına geçmesine izin vermedi. Altıncı etapla birlikte Lotto-Soudal üst üste iki etap zaferi elde etmiş oldu.