İtalya Bisiklet Yarışı Etap 7

13227290_1692713247661853_2096546400434703629_o

Giro d’Italia da 7 etabı geride bıraktık. İtalya bisiklet yarışı etap 7 tırmanış bölümlerine sahip 210 kilometrelik sprinterların ön plana çıkabileceği güzel bir parkurdu. Sulmona-Foligno arasındaki bu etabı Belçika takımı olan Lotto-Soudal’in Alman yarışçısı Andre Greipel kazandı. Greipel’in bu galibiyeti Giro d’Italia 2016’daki ikinci etap galibiyetiydi aynı zamanda. Andre Greipel’in 5. etap galibiyetinden sonra aldığı bu ikinci galibiyet onu aynı zamanda puan klasmanında da birinciliğe taşıdı. Greipel ve 106 puana sahip Marcel Kittel arasında 13 puan fark var yani şu an için Andre Greipel 119 puanla kırmızı formanın sahibi.

Tom Dumoulin 7. etap sonunda da pembe formasını kaybetmedi. İlk ona girememesine rağmen etap içinde diğer pembe forma sahiplerinin de iyi bir çıkış yakalamaması Dumoulin’in formasını korumasını sağladı. Bu noktada şunu belirtmemizde fayda var. Tom Dumoulin ve yarışta yer alan tüm bisikletçilerin yarış esnasında telsiz kullanma hakları var. Bu durum Tom Dumoulin’in rakiplerini kollaması konusunda oldukça yardımcı bir etken. Amaç pembe forma olduğu için, genel klasman birinciliğine aday bisikletçiler düşük bir performans sergilediğinde Dumoulin’in de bundan haberdar olarak kendini diğer bisikletçilere göre konumlandırıyor.

Andre Greipel’in puan klasmanı birincisinin giydiği kırmızı formayı giymesini kolaylaştıran bir etmen ise Marcel Kittel’in yarışın sonlarına doğru mekanik bir sorun yaşayarak zaman kaybetmesi oldu. Yedinci etapa dair belirtilebilecek bir diğer dipnot ise Movistar Takımı’ndan Javier Moreno’nun düşerek köprücük kemiğini kırması ve bu durumdan dolayı da yarışı bırakması oldu. Umarız Javier Moreno biran önce iyileşir. Giro d’Italia’da 7 etap sonunda forma durumu ise şöyle:

Pembe forma: Tom Dumoulin (Giant-Alpecin)

Kırmızı Forma: Andre Greipel (Lotto-Soudal)

Mavi Forma: Tim Wellens (Lotto-Soudal)

Beyaz Forma: Bob Jungels (Etixx Quick Step)