İtalya Bisiklet Yarışı Etap 8

bettiniphoto_0232523_1_originali_2_670

Giro d’Italia tüm hızıyla sürüyor. İtalya Turu’nda 15 Mayıs 2016’da koşulacak olan zamanı karşı etabından önce 14 Mayıs 2016 günü kategorize tırmanışlara sahip orta düzey bir tırmanış etabı koşuldu. İtalya bisiklet yarışı etap 8, Foligno-Arezzo arasındaki 169 kilometrelik parkuru kapsıyordu. Etabın bitişe yakın kısmı beyaz, tozlu bir yol yapısına sahipti. Etap ilgi çekici anlara ev sahipliği yaptı.

Etap öncesi Team Giant-Alpecin Sportif Direktörü Mac Reef’in açıklamalarına kulak verdik. Reef oldukça muğlak konuştu diyebiliriz. Açıklamasında pembe mayo sahibi Tom Dumoulin için bence önde gidecek, önde gitmesini bekliyorum demesi Team-Alpecin’in yarış stratejisinin ip uçlarını bize verdi. Mac Reef, Tom Dumoulin’in etap liderliğini alamayacağını tahmin ettiği için kesin bir strateji oluşturmak yerine minimum kayıpla etabın atlatılmasını hedefleyerek Dumoulin’in gücünü iyi olduğu zamana karşı etabına saklamış olabilir.

Yarışın başından itibaren oluşan 13 kişilik kaçış grubu ve parkurun yapısı ise kaçış grubundan bir bisikletçinin bu yarışı kazanabileceği ihtimalini güçlendirdi. Sonuçta kaçış grubundan atağa kalkarak farkı açan Etixx Quick Step bisikletçisi Gianluca Brambilla etap birinciliğini ve elde ettiği dereceyle pembe formayı kazanmış oldu. Marcel Kittel’in sezon yorgunluğunu öne sürerek ayrıldığı yarışta bir takım arkadaşının etap alarak genel klasman birinciliğine oturması Etixx’in potada olduğunun bizler için göstergesi.

Önümüzüdeki 9. etapta Tom Dumoulin’in pembe formayı tekrar alması olası gözüküyor. Ama küçücük bir aksilik bile bu ihtimali yutabilir. Hep birlikte izleyip göreceğiz.