İtalya Bisiklet Yarışı Etap 9

Cc8o79wUYAAPrdf

Giro d’Italia’da ikinci tatil gününe geldik. 16 Mayıs Pazartesi günü İtalya Bisiklet Turu’nda tatil olacak yani yarış yapılmayacak. Tatil gününe gelmeden son yarış, İtalya Bisiklet Yarışı’ndaki ikinci ve son zamana karşı etabıydı. Chianto Classico Etabı 40.4 kilometrelik çıkışların ve inişlerin olduğu bir parkurdu. Normal hava şartlarında parkurda yer alan inişler ve dönüş sıkıntı yaratacak düzeyde olmasa da yarış esnasında havanın yağışlı oması ve zeminin kayganlaşması yarışta dalgalanmaları ve kazaları da beraberinde getirdi.

Özellikle 11.6 kilometre kapısı yarışçıların hava şartlarından dolayı en çok zorlandığı nokta oldu. Kaza, hava şartları demişken İlnur Zakarin’e değinmeden geçmek olmaz. Bisikletçiler genel klasman sıralamalarına göre sondan başa doğru piste 1’er dakikalık farklarla çıktılar. Bu durumda parkura pembe mayo sahibi Gianluca Brambilla en son çıkarken ondan önce çıkan da Team Katusha yarışçısı İlnur Zakarin oldu. Zakarin, ilk ölçüm kapısıdan çok iyi bir dereceyle geçti. Gianluca Brambilla’dan daha iyi gidiyordu ve genel klasmanda aralarındaki zaman farkı çok az olduğu için herkes İlnur Zakarin’e pembe mayoyu aldı gözüyle bakıyordu. Tabi evdeki hesap çarşıya uymadı. Zakarin bir mekanik arıza ve iki düşüş yüzünden oldukça geriye düştü ve pembe mayoya şimdilik veda etti.

Zamana karşı etabına favoriler arasında çıkan Tom Dumoulin ise etabı kazanamadı ve bunun yanında yeterli dereceyi elde edemedği için pembe formayı da geri almadı. Yarış sonrası yaptığı açıklamada ise risk almak istemediği için kendini fazla zorlamadığını söyleyerek performansını kendisinin sınırladığını ima etti. İddiasına göre kendini zorlamayan bir Tom Dumoulin, yarıştan çekilen bir Kittel ve formunu yakalayamamış bir Fabian Cancellera olunca yarış içinde Primoz Roglic doğal favori haline geldi. Roglic zaten ilk zamana karşı etabında salise farkıyla ikincilikle yetinmek zorunda kalmıştı. Bu etapla birlikte ilk derecesinin şans olmadığını Primoz Roglic herkese kanıtladı. Lotto NL Jumbo da bu etapla birlikte etap kazanan takımlar arasına adını yazdırmayı başardı.

Tüm bu durmlar karşısında çok iyi bir performans sergileyen Gianluca Brambilla yaptığı dereceyle pembe formayı 10. etapta da taşımaya hak kazandı. Bundan sonraki etaplarda Etixx Quick Step muhtemelen Brambilla’nın üzerine bir strateji kurarak pembe formanın takımda kalmasına uğraşacaktır.

Şunu da dipnot olarak düşmemizde fayda var, değişken hava koşulları etabın ve pembe mayonun kaderini daha fazla etkilemiş olabilir. Çünkü Etixx Quick Step’in genç bisikletçisi Bob Jungels etapta müthiş bir performans sergilemesine rağmen 6. sırayla yetinmek zorunda kaldı. Cancellara veya Roglic gibi isimler parkura çıktıklarında daha kolay hava şartlarında bisiklet sürme fırsatı buldular. Tabi bu duruma itiraz edilecek bir nokta yok, bu tarz şeyler Giro d’Italia’nın doğasında olan şeyler. Dokuz etap geçildikten sonraki forma dağılımı ise şöyle:

Pembe Forma: Gianluca Brambilla (Etixx Quick Step)

Kırmızı Forma: Andre Greipel (Lotto-Soudal)

Mavi Forma: Tim Wellens (Lotto-Soudal)

Beyaz Forma: Bob Jungels (Etixx Quick Step)