İtalya Turu 2016

italya-turu-2016

İtalya Turu yani nam-ı diğer Giro d’Italia Yarışı’nın bisiklet yol yarışı tutkunları için yeri ayrıdır. Biz bu yazımızda İtalya Bisiklet Yarışı hakkında temel bilgileri sizlerle paylaşacağız. Giro, tur demektir. Giro d’Italia da kalıptan anlaşılacağı üzere “İtalya Turu” demektir. İtalya Turu, “büyük tur” yarışlarından birincisi ve en büyük ikinci yarıştır. Birinci yarış hemen hemen herkesin aşinalığı olan “Tour de France” yani Fransa Turu’dur. Bir de bu iki büyük ve köklü yarışın yanında “Vuelta a Espena” yani İspanya Turu bisiklet yarışı vardır.

Yarış klasmanlarını belirleyen, bu üç organizasyonu büyük tur kapsamına alan üst çatı ise UCI (Union Cycliste Internationale)’dir. UCI, Uluslararası Bisiklet Birliği’nin kısaltılmasıdır. UCI 1900 yılından beri faaliyet gösteren ve merkezi İsviçre’de olan oldukça köklü bir organizasyondur. 6 Mayıs 2016’da başlayacak olan İtalya Turu bu yıl 99. kez gerçekleşecek. Giro d’Italia ilk kez 1909 yılında düzenlenmiştir. Dünya Savaşları nedeniyle kesintiye uğrasa da günümüze kadar, büyüyerek ve Dünya çapında ün sahibi olmayı başararak gelmiştir.

İtalya Turu 2016 21 günde koşulacak 21 etaptan oluşmaktadır. Üç gün de dinlenme süresiyle toplamda 24 günlük bir maratondur. İlk etap zamana karşı etaptır. İlk etabın dışında tepelik, dağlık ve düzlüklerden oluşan çeşitli etaplar mevcuttur. Tüm yarışı en kısa sürede bitiren bisikletçi “Maglia Rosa” yani pembe formayı giymeye ve birincilik kupasını kaldırmaya hak kazanır. Maglia Rosa genel klasman birincisinin giydiği formadır. Pembe formanın dışında 3 forma daha vardır. Bunlardan Maglia Azzura mavi renkli formadır ve tırmanış etaplarının birincisi giyer bu formayı. Kırmızı renkli forma ise Maglia Rossa puan klasmanında birinci olan bisikletçinin formasıdır. Maglia Bianca, beyaz renkli forma ise genç klasmanda en iyi dereceyi elde etmiş bisikletçinin formasıdır.

6 Mayıs’ta başlayacak yarışmada bütün bisikletçiler “Pembe için savaş!” sloganıyla pedallamaya başlayacaklar. Bizler de elimizden geldiğince değerlendirme yazıları ve videolarımızla sizlere eşlik edeceğiz. Bizi takipte kalın!