İtalya Turu

İtalya Turu’nda yarış devam ediyor. Giro d’Italia’da şu ana kadar 11 etap geçildi. Bu 11 etabın nereler olduğunu, kaç kilometrelik parkurlar yer aldığını ve kimlerin kazandığına kısa kısa değinelim dedik.

Etap 1:

gior1

İtalya Turu, San Lorenzo al Mare – Sanremo arasındaki 17.6 kilometrelik parkurla başladı. Zamana karşı süren bu yarışı Orica – GreenEdge takımı kazandı.

Etap 2:

giro2

Giro’daki ikinci tur Albenga – Genoa 173 kilometre uzunluğunda düz arazi klasmanında yer alan bir etaptı. İtalya Turu’nun bu parkurunda Team Sky’dan Elia Viviani galip geldi.

Etap 3:

giro3

Giro d’Italia’nın 3. Turunda birincilik ipini göğüsleyen bisikletçi Orica – GreenEdge Takımından Michael Matthews oldu. Etap Rapallo – Sestri Levante arasında 136 kilometrelik mesafede gerçekleşen yarışın kategorisi tepelik kategoriydi.

Etap 4:

giro4

İtalya Turu ve yine tepelik kategoride geçen bir etap. Dördüncü etap tepelik kategoride, Chiavari – La Spezia arasındaki 150 kilometrelik parkurda sürüldü. Cannondale-Garmin takımından Davide Formolo birincilikle tamamladı yarışı.

Etap 5:

giro5

Beşinci etap heyecanla geçen bölümlerinden biriydi Giro d’Italia’nın. Son beş kilometrelik tırmanışa üç bisikletçi başa baş girdi diyebiliriz. La Spezia’dan başlayıp Abertone’da son bulan 152 kilometrelik yüksek dağlık kategorisinde yarışı Tinkoff-Saxo takımından Alberto Contador kazandı.

Etap 6:

giro6

İtalya Turu’nun Montecatini Terme ve Castiglione della Pescaia arasındaki adı gibi uzun 183 kilometrelik düz arazi kategorisindeki yarışta Lotto-Soudal takımından Andre Greipel galip geldi.

Etap 7:

giro7

Yedinci etap Grosseto’da başlayıp 263 kilometre geçildikten sonra küçük bir kasaba olan Fiuggi’de son buldu. Düz arazide gerçekleşen İtalya Turu’nun bu etabını Lampre-Merida takımından Diego Ulissi kazandı.

Etap 8:

giro8

Giro d’Italia’nın ikinci haftasında yine yüksek dağlık kategoride bir yarış gerçekleşti etap sekizde. Fiuggi – Campitello Matese arasındaki 188 kilometrelik mesafede birincilik ipini Movistar’dan Benat Intxausti göğüsledi.

Etap 9:

giro9

İtalya Turu 9. Etap Benevento – San Giorgio del Sannio bölgeleri arasındaki 212 kilometre uzunluğundaki mesafeyi kapsayan dağlık kategorisinde bir yarıştı. Mücadeleyi Astana Pro Team’den İtalyan bisikletçi Paolo Tiralongo kazandı.

Etap 10:

giro10

Giro d’Italia’da geçilen onuncu turun güzergahı Civitanova Marche’den başlayıp Forli’de son bulan 200 kilometrelik bir yolu kapsıyor. Yarış, düz arazi kategorisinde gerçekleşen bir yarıştı. Güzergahın ilginç özelliklerinden biri Forli’nin “Assasinssin Creed II” oyununda da harita olarak kullanılması. Tabi ki yerin orta çağdaki halinin. Bu yarışta Bardiani CSF’den İtalyan bisikletçi Nicola Boem galip geldi.

Etap 11:

giro11

Forli – Imola arası 153 kilometrelik düz arazi kategorsinideki yarışı Team Katusha’dan Rus bisikletçi Ilnur Zakarin kazandı.