Karbon Fiber Malzeme

Karbon fiber malzeme bisiklet dünyasına girdiği günden bu yana her şeyi değiştirdi desek kesinlikle abartmış olmayız. Çünkü bisiklet üreticilerinde de kullanıcılarında da çok uzun yıllar hafif ve dayanıklı bisiklet kadrosu hasreti vardı. Alüminyumun işe dahil edilmesiyle bu iş bir nebze olsun geliştirilmiş olsa da aslında kat edilen mesafe çok fazla değildi. Zira doğru çelik malzeme ve doğru tasarım sayesinde hala çelik bisikletleri alüminyum kadrolu bisikletlerle aynı kilolarda üretebilmek mümkün. Ancak karbon fiber bambaşka bir hikaye. Yazımızın devamında detaylara gireceğiz.

Karbon Fiber Ne Zaman Bulundu?

Karbon fiber malzeme bugünkü yolunu milenyum diye tabir edilen 2000 yılı ve sonrası zaman aralığında buldu ancak karbon fiberin kökeni daha eskilere dayanmaktadır. Karbon fiber malzeme, 1958 yılında Ohio, Cleveland yakınlarda keşfedildi. Tabi ilk çıktığı zaman karbon fiber malzeme bugünkü gibi bisikletler başta olmak üzere pek çok alanda kullanılmıyordu. İlk çıktığı zamanlarda izolasyon, filtrasyon gibi alanlarda kullanılıyordu. Ancak vizyon sahibi kişiler karbon fiberin potansiyelini kısa süre içerisinde keşfetti. Karbon fiberin hem hafif olması hem de dayanıklı olması pek çok endüstrinin ihtiyaç duyduğu bir şeydi. Bu malzeme çok hızlı bir şekilde endüstrideki boşlukları doldurdu ancak fiyat endeksi yüzünden pek çok alanda tercih edilmemektedir.

Karbon Fiber ve Bisiklet

Bisiklet endüstrisinde en pahalı bisikletler titanyum malzemeyle ve karbon fiber malzemeyle üretilen bisikletlerdir. Titanyum bisikletler ham maddesi ve işçiliği itibariyle yüksek fiyata sahipken karbon fiber bisikletlerin yüksek fiyatlı olmasına sebep olan asıl sebep işçilik diyebiliriz. Titanyum işlenmesi zorlu, emtia piyasasından edinmesi ciddi rakaplara sebep olan bir madde.  Karbon fiber malzemenin bisikletlere uygulanmasıyla birlikte bisiklet dünyası çağ atladı desek abartmış olmayız. Zira bisikletin hafiflemesi hız performansını çok artıran bir durum motorsuz iki tekerlekli aletler için. Bisikletçinin altında 12 kilo sürüklemeye çalışması ile 9 kilo sürüklemeye çalışması arasında inanılmaz bir fark vardır. Üç kilo daha az bisiklet kullanmak, 100 kilometrelik bir parkurda veya 7-8 kilometrelik bir tırmanış rampasında inanılmaz kolaylıklar sağlar.

Profesyonel Yol Bisikletçiliği

Bugün Fransa Bisiklet Turu, İtalya Bisiklet Turu gibi büyük turlar başta olmak üzere tüm yol yarışlarında sadece karbon fiber bisikletler tercih edilmektedir bisikletçiler tarafından. Ancak dağ bisikletçiliği, parkur bisikletçiliği gibi daha fazla ekstrem spora kayan bisiklet sporu dallarında karbon fiber malzeme her zaman tercih edilmemektedir. Çünkü bu alanlarda bisikletlerin belli bir ağırlıkta olması sporcuya ciddi avantajlar sağlar. Karbon Fiber Hakkında Bilmediğiniz 5 Bilgi yazımızda daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Post navigation

2 comments for “Karbon Fiber Malzeme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.