Kurtarılmış Bölge Oslo

oslo-bisiklet-dostu-sehir

İskandinavya bölgesinde yer alan ülkelerin gerek hayat standartları, gerek vatandaşlarına sağladığı olanaklar açısından Dünya refah endekslerinde sürekli olarak üst sıralarda çıkmasına alıştık. Genel olarak bisiklet dostu şehir ile refah endeksi araştırmaları paralellik gösteriyor. Her iki açıdan da pek çok kişinin gözdesi olan bir şehirden bahsedeceğiz bu yazımızda. İçeriğimizi hazırlarken Kurtarılmış Bölge Oslo tabirini kullandık çünkü hazırlanan planları okuyup incelediğimizde gelecekteki Oslo’yu ancak bu tarz bir tabir anlatabiliyordu. Haberimizin detaylarına gelirsek Oslo, hali hazırda gayet bisiklet dostu bir şehir olarak listelerde hep üst sıralarda. Şehir yönetimi tarafından planlanan yeni projeler ile Oslo, planlanan noktaya gelebilirse velespit severler açısından hayal edilen şehirler arasında zirveye oturabilir. Çünkü kilometre çapında olacağı henüz bilinmemekle birlikte planlar hazırlanıyor.

Şehir planlamacılarının hazırladığı ilgi çekici plana göre 2019 yılında Norveç’İn başkenti araç trafiğine tamamen kapalı olacak. Tabi plan henüz hazırlık aşamasında. Şehirde yaşayan 350,000 araç kullanıcısının durumu belirsizliğini korumakla birlikte itfaiye, polis ve kargo araçları gibi araçların nasıl bir statüde yer alacağı merak konusu. Projenin asıl amacı gaz emisyonunu 2020’li yıllara gelindiğinde 1990’lardaki seviyenin yarısına indirmek. Reuters’a göre araç yasağıyla birlikte bisiklet ve e-bike teşvik edilecek.

Yapılan planlamalardan rahatsızlık duyan kitleler de mevcut. Özellikle alış-veriş merkezleri ve diğer dükkan sahipleri şehrin sıcaklık değerleri göz önüne alındığında böyle bir uygulamanın hayatı ve ticareti olumsuz etkileyeceği yönünde görüşlere sahip. Bakalım, henüz plan kesin uygulanma kararı alınmış değil. Vakit bize neler gösterecek, hep birlikte izleyip, öğreneceğiz.