Nibali Bahrain Merida’da

nibali-bmde

Bu hafta adı ve en yüksek seviye yarışlarda varlık gösterileceği duyurulan Bahrain-Merida takımı transferlerine flaş bir isimle başladı. Oldukça parlak bir kariyere sahip olan, bu zamana kadar tüm büyük turlarda zafer kazanmış, iki kez de Giro d’Italia’yı kazanmış olan 31 yaşındaki “köpekbalığı” lakaplı İtalyan bisikletçi Vincenzo Nibali ile 2017 yılına kadar sözleşme imzaladı. Takımın bisiklet tedarikçisi ve isim ortağı ise Merida oldu.

İtalya Bisiklet Turu 2016’ya Astana takım lideri olarak giden, muhteşem bir performans ve biraz da şansının yardımıyla (Steven Kruijswijk’in kazası) Giro’yu kazanan Nibali, 2016 Tour de France’da ise Fabio Aru’nun domestiği olarak görev aldı. Bu görevde ne kadar başarılı olduğu tartışmaya açık olsa da Nibali, Rio için iyi bir hazırlık yapmış oldu. Transferiyle ilgili ise Nibali şunları söyledi:

“Merkezinde benim olacağım fikriyle planlanan bu güçlü proje beni çok heyecanlandırdı. Takıma (Bahrain-Merida) ilk günden beri inanıyorum çünkü takım net bir vizyona sahip ve en iyisini yapmaya çalışan profesyonellerden oluşuyor.”

“Hangi takımda yarışacağımı düşünürken bu dürüstlük ve güven ortamı son kararımı vermemde, kariyerimde yeni bir maceraya atılmamda yardımcı olan etkenlerdi. Dünya’nın en önemli yarışlarından Bahrain-Merida forması giymek için sabırsızlanıyorum.”

Nibali, Astana Pro Cycling Team’da 2013’den bu yana yarışıyordu. Genelde genel klasman iddialısı lider bisikletçiler bir takımdan başka bir takıma giderken kendisiyle birlikte güvendikleri domestikleri de talep ederler. Astana’dan başka bir ismin Bahrain-Merida’ya transfer olup olmayacağını ilerleyen günlerde göreceğiz. Bir süredir devam eden transfer dedikoduları böylece noktalanmış oldu. Bundan sonra Nibali Bahrain Merida’da.