Organik Bisiklet

Ahşap bisiklet geliyor desek bu haber için yanlış olmaz. Şu anda prototip aşamasında olan ürün üzerinde organik teknik uygulamaları yapılıyor. Yani ürün tamamlanıp piyasaya sürüldüğünde “Organik Bisiklet” hayata geçmiş olacak.

ahsapbisiklet

Organik bisiklet fikri Viyana Uygulamalı Sanatlar Üniversitesi’nde eğitimine devam eden üç öğrencinin organik ahşap yapılar üzerine yaptıkları mimari bir araştırma sırasında ortaya çıkmış. Çalışmaları esnasında öğrenciler ahşap kadroya sahip bir bisiklet tasarımı ortaya koymuşlar.

İtalyan tasarım firması AERO bu fikri keşfedip tasarımı prototip halinde üretmeyi başarmış daha sonrasında. Mimari konuda bir araştırma yapılırken organik bisiklet fikrinin nasıl ortaya çıktığı önemli bir soru. Araştırma müdürü Atanas Zhelev bu sorunun cevabını veriyor. Ekip, organik bir yapı tasarlamayı amaçlamış ve bunu gerçekleştirmeden önce küçük ölçekte bir tasarım yapma kararı almışlar. Bu ufak çaplı başlangıç projesi için de bisiklet tasarlamaya karar vermişler.

Diğer bir önemli detay ise organik bisiklette kullanılan malzemenin huş ağacından elde edilmiş olması. Tabi ki bisikletin ahşap olması, hala ana malzemenin geri dönüştürülmüş bir şeyden değil de yine doğal bir kaynak olması akılları kurcalayabilir. Zira şu sıralar kağıt üretimi için ağaçların kullanılması bile tartışılırken bu organik bisiklet hayalinin ne kadar çevreci ve yaratıcı olduğunu bizlere zaman gösterecektir.