Pedelec Bisiklet

Elektrikli motorumuzun gücünden faydalanmak için hangi yöntemi seçmeliyiz? Gidona yerleştirilmiş bir gaz kolunu mu kullanacağız yoksa pedallamaya devam mı edeceğiz? Belki de ikisini birden kullanmayı tercih ederiz! Ya da şimdilik biraz inceler ve fikir sahibi oluruz.

Elektrikli bisikletleri bu açıdan üç tipe ayırabiliriz:

  1. Pedelec bisikletler
  2. Gaz Kollu(Throttle) Bisikletler
  3. Pedal-Throttle Kombinasyonlu Bisikletler

Şimdilik size biraz pedelec bisikletlerden bahsedelim. Gaz kollu bisikletler scooter ve motosiklet camiasına benzer düzenekle çalışır, elinizle gazlarsınız ve sürüş başlar. Oysa pedelec bisikletler geleneksel bisiklet sürme yöntemiyle çalışır. Pedallama!

Pedelec bisiklet adını, “pedal, electrik, cycle” kelimelerinin baş harflerinden alır. Zaten bu kelimelerle doğrudan ilgili bir çalışma mekanizması vardır. Pedalladığımızda elektriksel güçten faydalanır ve tekerleri döndürmeye başlarız.

Pedal çevirmediğimizde pedelec bisikletin motoru bize güç sağlamayı kesecektir. Ancak bisikletimizde bir elektrikli motora sahip olduğumuz üzere, harcadığımız gücün karşılığını fazlasıyla alırız. Hatta pedala uyguladığımız kuvveti tanıyacak tork sensörleri sayesinde zorlandığımızı anlayan ve çetin yokuşlarda dahi konforumuzu sağlayan bir sisteme sahiptir.

Hangi tip elektrikli bisiklet kullanacağımız tercihimize kalmış. Fakat bu araçlar tahminimizden daha güçlü. Bisikletimize ekleyeceğimiz küçük kitler tahmin edemeyeceğimiz yokuşları kolaylıkla çıkmamızı sağlıyor. Ayrıca pil maliyetlerini hesaba kattığımızda kilometrede 3 kuruştan daha az yaktığını söyleyebiliriz. Ve uzun süreli kullanım hesaplamalarına baktığımızda, aylık kartla yapılan toplu taşıma yolculuklarından da daha ekonomik bir ulaşım sağlanabileceği görülüyor. Ancak bunlar başka bir yazının konusu olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.