Peloton

Peloton, Fransızca kökenli bir sözcük olup küçük top, yumak anlamına gelir. İngilizcedeki pellet sözcüğüyle soydaştır ki pellet de yumak demektir. Pelotonda içindeki bisikletçilerin davranışları yol durumları ve kategorilere göre değişmekle birlikte genel amaç enerji tasarrufu sağlamak ve liderlik mayosunu taşıyan bisikletçinin takım arkadaşları tarafından dış etmenlerden olabildiğince soyutlayarak avantajını korumasına yardımcı olmaktır.

peloton

Peloton, ana fikir olarak göç esnasındaki kuşların dizilimine benzer. Uzun kilometreleri aşmak için havada aldıkları şekil ve yakaladıkları doğal aerodinamik yapı peloton için de geçerlidir.

peloton

Fakat pelotonda bazı avantajlar anlık değişimlerle dejavantaja dönüşebilir. Zincirleme kazaya yatkın bir pozisyondur öncelikle. Buna ek olarak bozuk ve zorlu arazilerde peloton kazası yaşamak istemeyen bisikletçiler öngörülemez hamlelerle temponun düzensiz bir şekilde artmasına sebebiyet verebilir. Bu da bisikletçilerin yağmurdan kaçarken doluya tutularak daha fazla kaza yapmaları ile sonuçlanabilir bazen.