Podyum Kızları Metalaşmaya Başladı

 

lidersteven

Daha önceki bir yazımızda bisiklet dünyasında fuarlarda, podyumlarda görev alan kadınların hızla metalaştığına ve birer obje gibi saygısızca kullanılmaya başlandığına dikkat çekmiştik. Bu durum gittikçe pek çok kişiyi ve bisikletçiyi rahatsız etmeye başladı. Son olarak Tour Down Under Organizasyonu podyum kızlarına yer vermemeye karar verdi. Team Sky’ın başarılı bisikletçisi Mikel Landa da bu kararı çok olumlu karşıladığını ve durumun diğer organizasyonlara da örnek olması gerektiğini belirtti.

Daha önce bisiklet camiasında bu durum ve podyum kızları pek çok kez tartışma konusu olmuştu. İtalya Bisiklet Turu 99’da formaları mankenlerin yarış bitiş yerlerinde tanıtması tepki çekmişti. Durumla ilgili olarak sözlerini sürdüren Landa, gidilmesi gereken çizginin bu olduğunu ve podyum kızı geleneğinin kadını değersizleştirme olarak gördüğünün altını çizdi. Landa, bu sözleri İspanyol El Correo gazetesine verdiği röportajda sarf etti.

Kaynak: http://www.cyclingweekly.co.uk/news/racing/podium-girls-treated-objects-307826?utm_source=Facebook&utm_medium=Social