Quinn Cargo Bicycle

kargobisiklet1

Singapur’un geleneksel tasarım haftası SingaPlural 2015’te yerel bisiklet markası Coast Ccycle tarafından bir duyuru yapıldı. Bu duyuruda bisiklet severlerin hoşuna gidebilecek aynı zamanda da kamuya yararlı olabilecek olan yeni bir bisikletin yapıldığından bahsedildi. “Quinn Cargo Bicycle” eşyalarınızı kolayca taşıyabilmeniz için özel olarak tasarlanmıştır. Bisikletin kadrosuna ergonomik bir kafes yapılmıştır. Bu sayede sıcak havalarda çantanızın sırtınızda bıraktığı ter izlerinden kurtulmuş olacaksınız. İşin kamuya yararlı olan kısmı ise bisikletin işe giden insanların yüklerini rahatlıkla yerleştirebilecekleri bir tasarıma sahip olması.

kargobisiklet2

Çoğumuz okula veya işe giderken sırt çantamızı ya da laptop çantamızı sırtımıza asarız ve bu şekilde belki omuzumuzdaki ağırlıkla 10 km gideriz. Bisiklette giderken eğer yük koyma yeri yaptırma şansınız varsa ve yaptırmamışsanız bu sizin için dezavantajdır. Çünkü bisiklette giderken sırtta yük taşımak, arabayla giderken sırt çantasını çıkarmamak kadar saçma olur. Quinn Cargo Bike sizin bu yükünüzü hafifletecek. Özellikle yaz sıcaklarında ve nemle birlikte sırtta yük varken bisiklet sürmek oldukça rahatsızlık verici. Bu koşullarda birkaç pedal attıktan sonra çantanın kıyafetlerimize temas ettiği yerlerde ter izlerinin oluştuğunu görebiliriz. Bu bize oldukça kötü hissettirir.

kargobisiklet3

Jansen, kullanımı daha kompakt küçük tekerli bir bisiklet hazırlamış. Bisikletin kadrosuna kullanıcılara yarar sağlayacak bir alan yaratmış tasarım sayesinde. Yapılan kafesin tasarımı tipik bir postacı çantası, evrak çantası, laptop çantası ya da sırt çantası gibi eşyalara uyumlu bir şekilde yapılmış. Ön taşıyıcı ya da arka bagaja eşyalarınızı yerleştirebilirsiniz fakat bisikletin iki ucuna ilave edilen ağırlıklar özellikle deneyimsiz kullanıcıların direksiyon hakimiyetlerini ve dengelerini bozabilir. Tüm bu parametreleri dikkate alıp düşündükten sonra, kargo kafesi mümkün olduğunca şık ama en üst düzeyde taşıma kapasitesi olacak şekilde dizayn edilmiş. Kafes, en ergonamik şekilde kadronun iki borunun arasına yapılmış. Bu tasarım rahat ve güvenli bir şekilde çanta taşıma, sürüş konforu, dengeyi ve güvenliği arttıran kadro yapısı ile mükemmele yaklaşmış.

kargobisiklet4

Tekerleklerde doğal süspansiyon görevi gören 3 inç lastikler mevcut. Şehir içi kullanımlarda düşük lastik basıncı ile kullanılabilir olmakla birlikte şehir içi trafikte yüksek lastik basıncı tercih edilerek verimlilik arttırılabilir. Bisikletin mat, siyah ya da parlak beyaz olmak üzere iki renk opsiyonu vardır. Bisikletin 3 vitesli modeli 706 dolar, 11 vitesli modeli ise 1.153 dolar’dan satışa sunuldu.