Rubybike

rubybike1

“Rubybike” Kraliyet tarasım okulunda okuyan Kasper Schwartz’ın ilginç mezuniyet tasarımı.  Şimdiden  ürettikleri özel platform ve ekipmalarla tanınan Kildemoes firması bu tasarım üzerinde iş ortağı olmuş durumda.

Rubybike tasarımını diğer tasarımlardan ayıran yönü fonksiyonel oluşu ve farklı ihtiyaçlara karşılık vermesi. Kolayca bir e-bike’a yükseltmek mümkün mesela. Rubybike, modern ihtiyaçlar çerçevesinde gündelik ihtiyaçlara cevap verebilir veya bir bisikletçi için çeşitli ve sık sık değişen ulaşım ve pratik ihtiyaçlara adapte olabilir.

Ruby, kompakt ve hafif bir tasarımın yanında aynı zamanda ulaşım ve çevre dostudur.  Çoğu bisiklet için standart olan 28 inch yerine 24 inch jantlarla donatılmış. Bu özelliği diğer bisikletlere kıyasla daha rahat bir direksiyon hakimiyeti ve sürüş esnasında daha rahat tepki  vermeyi sağlamış. Ayrıca pedalların ve gidonun katlanabilir olması sağlamlık açısından düşündürsede genişliği büyük ölçüde azaltması bakımından günlük yaşamda seyehat edenler için büyük bir avantaj sağlamış. Ulaşım araçlarındaki sınırlı taşıma alanı ve bisikletinizi bıraktığınız yerlerde bazen yaşadığınız yer sıkıntısı düşünülürse bunun avantajı daha rahat anlaşılabilir ve emin olun sağlamlığından bir şey yitirmiş değil.

Rubybike’ın en güzel yanlarından biri kendi görünüşünden hiç bir şey kaybetmeden e-bike’a yükseltilebilmesi.  Orta çerçevede gömülü halde bulunan batarya ve ön jant göbeğine yerleştirilen hub motoruyla başarılı bir e-bike a dönüşebiliyor.  Bir diğer önemli ayrıntı ise gidonunda bulunan lcd ekran. Bu ekran sayasinde bisikletçiler akıllı telfonlarındaki bildirimleri görebilir, hız, yakılan kalori ve yapılan mesafe gibi kullanışlı bilgiler alabilir ayrıca GPS navigasyon için bu ekranı kullanabilirler. Kullanışlı yapısı sayesinde bir çok bilgiyi aynı anda ekranında sunan bu lcd panel bisikletçiler için oldukça kullanışlı. Ayrıca Rubybike fren sırasında ve karanlıkta otomatik yanan farlara sahip.

Özetle Kasper Schwartz’ın çeşitli ayrıntıları birleştirmeye çalıştığı bu tasarımı kendine has ve şık olmasının ötesinde sadece günlük kullanışlara hapsolmadan bize çeşitli ihtiyaçlara göre adapte edilebilen dayanıklı ve pratik bir bisiklet yapılabileceğini gösterdi.

 

rubybike2

 

ruby3

 

ruby4

 

ruby5

 

ruby6

 

ruby7

 

ruby8

 

ruby9