Rus Sporculara 4 Yıl Boyunca Madalya Yok!

Uzun zamandır Rus sporcuların doping kurumlarıyla başı dertte. Geçtiğimiz yıllarda da bazı alanlarda Rusya Federasyonu sporcularının men edildiği olmuştu. Ancak yeni çıkan Dünya Dopingle Mücadele Ajansı kararıyla birlikte Rus sporculara 4 yıl boyunca madalya yok!

Yasak Hangi Organizasyonları Kapsıyor?

Rus sporcular alınan kararla birlikte 4 yıl boyunca Rusya Bayrağı altında mücadele edemeyecekler. Ancak daha önce de gördük ki sporcular organizasyonlara bağımsız olarak katılabiliyorlar. Yine de Rusya gibi sporun pek çok dalında başarılı bir ülkenin büyük organizasyonlarda yer alamayacak olması seyir zevki ve sporun geleceği açısından oldukça üzücü.

Önümüzde yakın dönemde 2 büyük organizasyon var: 2020 Tokyo Olimpiyatları ve 2022 FIFA Dünya Kupası. Rus takımları ve Rusya’yı temsil eden sporcular merakla beklenen bu iki organizasyonda da yer alamayacak.

2022 FIFA Dünya Kupası

Dünya Dopingle Mücadele Ajansı‘nın aldığı karar neticesinde Rusya Federasyonu Futbol Takımı 2022 Dünya Kupası’nda yer alamayacak. Ülkemiz açısından bu durum daha önemli gözüküyor çünkü Olimpik branşlardansa futbol çok daha fazla dikkat çeken bir organizasyon. Özellikle de Dünya Kupası insanlarımız için çok önemli. Elbette Rusya’yı görüp görmemek çok kritik bir önem taşımasa da büyük bir ülkenin hiç katılamıyor olması hoş karşılanabilecek bir durum değil.

İtiraz Edilebilir

2015 yılında devlet destekli sistematik doping alımı gerekçesiyle Rusya kış olimpiyatları için ceza almıştı ve 168 Rus sporcu bağımsız yarışmıştı. Yine benzer bir durumla karşı karşıya olunması ve bu sefer futbol takımının da men edilmesi gözleri Rus yetkililere çevirdi. Rusya, CAS‘a başvurarak cezanın iptalini isteyebilir ancak ne kadar başarı kazanır oldukça tartışmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.